ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارزیابی هیدرولیک جریان و تغییرات مورفولوژی بستر رودخانه قره سو در واقعه سیلاب سال ۱۳۹۸ با استفاده از نرم افزار HEC-RAS

Year: 1400
COI: IHC20_144
Language: PersianView: 128
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمد رستمی - استاد یار و عضو هیئت علمی، پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری ، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، تهرا ن
عبدالرسول تلوری - دانشیار، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران شمال، دانشکده فنی و مهندسی، گروه عمران
محبوبه شهابی - کارشناس ارشد مهندسی سازه های هیدرولیکی، شرکت مهندسی موج آب فن

Abstract:

رودخانه قره سو زهکش بخشی از جنوب جلگه استان گلستا ن محسوب می شود. شرایط طبیعی و وضعیت آسیب دیده از فعالیت ها در حوضه این رودخانهسبب فرسایش و تولید رسوب زیادی می کند و از طریق سرشاخه ها وارد پیکره اصلی قره سو می شود که متاسفانه به دلیل شیب کم دارای شرایط رسوب گذاری بوده و کاهش ظرفیت انتقال جریان های سیلابی را به وجود می آورد. این وضعیت همراه توان رودخانه را برای تخلیه مناسب و سریع جریان های سیلابی به دریا کاهش داده و موجب طغیان سیلاب از بستر رودخانه شده و بر شدت آبگرفتگی اراضی و وقوع سیل در شهرها و روستاهای حاشیه و حتی دور از رودخانه می شود. طغیان این رودخانه و تخریب بخش های از خاکریز کناری آن در رویداد سیل اخیر در سال ۱۳۹۸ یکی از بارزترین این مشکلات را نشان داده است. بر اساس اندازه گیری های بعمل آمده از میزان دبی سیلاب مذکور و تطابق آن با تحلیل های هیدرولوژیکی منطقه، مشخص گردید که سیلابی با دوره برگشت ۱۰۰ ساله در منطقه رخداده است. به منظور ارزیابی تغییرات مورفولوژیکی رودخانه قره سو پس از رخداد سیلاب مذکور نسبت به سیلاب غالب (با دوره برگشت ۲ ساله)، اقدام به شبیه سازی رسوب با استفاده از مدل HEC-RAS گردید. تطابق خوبی بین نتایج میزان رسوب گذاری شبیه سازی شده با نتایج مشاهداتی سال ۱۳۹۸ حاصل گردید. نتایج نشان داد که سازه های تقاطعی غیر اصولی احداث شده در بازه مورد مطالعه به همراه شیب کم رودخانه تاثیر بسزایی در رسوب گذاری و کاهش ظرفیت عبور سیلاب داشته و همین مسئله موجب شکل گیری پهنه ای به عرض حدود ۵ / ۱ کیلومتر در بخش هایی از بازه مورد مطالعه شده است. مقایسه نتایج نیز نشان داد که حجم رسوبات ته نشین شده در رودخانه قره سو در سال ۱۳۹۸ نسبت به شرایط رخداد سیلاب غالب منطقه، حدود ۱۳ برابر می باشد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is IHC20_144. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1322799/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
رستمی، محمد و تلوری، عبدالرسول و شهابی، محبوبه،1400،ارزیابی هیدرولیک جریان و تغییرات مورفولوژی بستر رودخانه قره سو در واقعه سیلاب سال ۱۳۹۸ با استفاده از نرم افزار HEC-RAS،20th Iranian Hydraulic Conference،Gorgan،https://civilica.com/doc/1322799

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: سازمان تحقیقات کشاورزی
Paper count: 1,879
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support