Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مطالعه سینتیکی و مقایسه ای برروی تجزیه میکروبی رنگ های آزو توسط باکتری های سودوموناس آئروژنوزا و سودوموناس پوتیدا

Year: 1392
COI: JR_SHIMU-21-4_019
Language: PersianView: 75
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

Abstract:

مقدمه: در صنایع نساجی، رنگزدایی میکروبی به عنوان یک روش موثر و توانمند برای حذف مواد رنگزا بررسی شده است. نوع رنگ ها و عوامل تجزیه کننده، بازده فرایند را تعیین می کنند. عوامل زیستی مانند باکتری ها از جمله تجزیه کننده های باصرفه و سازگار با محیط زیست به شمار می آیند که کاربرد آن ها در رنگزدایی روز به روز در حال گسترش است. باکتری های سودوموناس به عنوان یکی از قدرتمندترین باکتری های تجزیه کننده شناخته شده است که می توان از آن در رنگزدایی پساب های کارخانجات نساجی بهره برد. مواد و روش ها: در این مطالعه، چهار رنگ آزو شامل: Acid Blue ۱۱۳ (AB-۱۱۳)، Basic Red ۴۶ (BR-۴۶)، Direct Blue ۱۵۱ (DB-۱۵۱)، Direct Brown ۲ (DB-۲) و مخلوط این چهار رنگ(Mix) برای تجزیه زیستی توسط سودوموناس آئروژنوزا و سودوموناس پوتیدا در pH ۷.۲ و دمای ۳۰ درجه سانتی گراد بررسی گردید. یافته های پژوهش: سودوموناس آئروژنوزا رنگ AB-۱۱۳ در تمام غلظت ها، رنگ BR-۴۶ در غلظت های ۱/۰ و ۲/۰ گرم بر لیتر و رنگ DB-۲ در غلظت های ۱/۰، ۲/۰ و ۵/۰ گرم بر لیتر را به طور کامل تجزیه کرد. سودوموناس پوتیدا رنگ AB-۱۱۳ در غلظت های ۱/۰ و ۲/۰ گرم بر لیتر و رنگ DB-۲ در غلظت های ۱/۰ و ۲/۰ گرم بر لیتر را به طور کامل تجزیه کرد. هم چنین، مخلوط چهار رنگ در غلظت ۱/۰ گرم بر لیتر توسط سودوموناس پوتیدا کاملا تجزیه گردید. رنگزدایی های انجام شده در غلظت های پایین از سینتیک مرتبه اول و در غلظت های بالا از مرتبه دوم پیروی می کنند. ثابت های سرعت محاسبه شده برای غلظت های پایین تر، مقدار بالاتری را نشان می دهند. بحث و نتیجه گیری: بررسی نتایج مختلف نشان می دهد که سویه های مختلف سودوموناس توانایی های مختلفی در تجزیه رنگ های آزو در غلظت های مختلف دارند که می توان براساس اجزا و غلظت رنگ ها، از آن ها

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_SHIMU-21-4_019. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1323188/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
حیدری کشل، سعید و رضایی طاویرانی، مصطفی و چکشیان خراسانی، علی رضا و رهنما فلاورجانی، ایمان و پاکزاد، ایرج و نورمرادی، حشمت،1392،مطالعه سینتیکی و مقایسه ای برروی تجزیه میکروبی رنگ های آزو توسط باکتری های سودوموناس آئروژنوزا و سودوموناس پوتیدا،https://civilica.com/doc/1323188

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

  • ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support