Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

کاربرد مدل های فیزیکی برای تعیین ویژگی های شکافت و جریان در شکست سدهای خاکریزه ای

کاربرد مدل های فیزیکی برای تعیین ویژگی های شکافت و جریان در شکست سدهای خاکریزه ای
Year: 1400
COI: JR_JWAI-15-1_014
Language: PersianView: 60
This Paper With 14 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 14 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

Abstract:

در پدیده شکست سد خاکی، تعیین دقیق ویژگی های جریان، زمان و شکافت همراه با تحلیل اجزای هیدروگراف در کاهش آسیب پذیری دشت های سیلابی پایین دست و خسارت های مالی و جانی آن، نقش بسزایی دارد. در این پژوهش از مدل های فیزیکی با خصوصیت های مختلف هندسی و مکانیکی برای بررسی سازوکار فرسایش و تکامل شکافت استفاده شد. در تحلیل اجزای هیدروگراف حاصل از شکافت نیز نتایج آزمایشگاهی با داده های تاریخی حاصل از مدل ریاضی BREACH مقایسه شد. برای توسعه روابط جدید در تعیین دبی اوج (Qp)، پارامترهایی معرفی شده است که تاکنون در تعیین آن به کار نرفته است. در این زمینه، از داده های تاریخی، آزمایشگاهی و شکست فرضی سدهای واقعی، به عنوان مطالعه موردی استفاده شد. پژوهش ها نشان می دهد زمان توسعه شکافت (tf)، وابستگی زیادی به ویژگی های هیدرولیکی و شکافت داشته و بر این اساس، روابط جدید بر مبنای آن پیشنهاد شده است. همچنین، روابط جدید معرفی شده مربوط به ارتفاع شکافت (Hb) به ارزیابی دقیق تر فرایند شکافت در حالت های روگذری جریان و رگاب منتهی می شود. محدوده تغییرات عرض متوسط شکافت (Bave) برحسب ارتفاع جریان گذرنده از روی شکافت، که در این مطالعه تعریف شده است، دامنه وسیعی از سدهای خاکریزه ای را فرامی گیرد. نتایج تحلیل های آماری نشان داد که ضریب تبیین (R۲) برای رابطه های پیشنهادی برای تعیین Qp برحسب پارامترهای شکافت و با استفاده از برنامه ریزی بیان ژن (GEP) و رگرسیون غیرخطی به ترتیب، برابر ۰/۸۴ و ۰/۸۴ است. این ضریب برای تعیین روابط tf با رگرسیون و برحسب پارامترهای هیدرولیکی و شکافت به ترتیب، معادل ۰/۸۷ و ۰/۸۸ محاسبه شد. مقدار R۲ در تعیین رابطه های جدید Hb با GEP و برحسب پارامترهای بدنه و مخزن در حالت های روگذری جریان و رگاب نیز به ترتیب، برابر ۰/۹۹ و ۰/۹۹ بود.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JWAI-15-1_014. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1330581/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
حسن زاده، یوسف و کوزه گر، کامران و اسلامیان، سعید و یوسف زاده فرد، میکائیل و بابائیان امینی، علیرضا،1400،کاربرد مدل های فیزیکی برای تعیین ویژگی های شکافت و جریان در شکست سدهای خاکریزه ای،https://civilica.com/doc/1330581

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support