ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

نقش و جایگاه آبخیزداری در آینده کنترل و بهره برداری منابع آب کشور

Year: 1385
COI: WRM02_059
Language: PersianView: 2,044
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

حسین صمدی بروجنی - دکترای سازه های آبی و استادیار دانشگاه شهرکرد
محمدرضا شمسائی - کارشناس ارشد مهندسی آب، مجری طرح گتوند علیا

Abstract:

عدم تطابق ماههای بارندگی و ماهه ای مصرف آب در مناطق خشک و نیمه خشک از یک طـرف و تغییـرات سالانه آبدهی رودخانه ها در این مناطق از طرف دیگر باعث شده احداث سد های مخزنی بـه عنـوان مهمتـرین ابزار مؤثر در کنترل و بهره برداری از منابع آب این مناطق مطرح باشد . با توجه به اینکه اقلیم غالب کشور ایران خشک و نیمه خشک است، لذا در سالهای گذشته توجه زیادی به اجرای طرحهای توسعه منابع به ویـژه احـداث سدهای مخزنی شده است . از طرف دیگر عامل اصلی اتمام عمر مفید این سدها ، مـسئله رسـوبگذاری در مخـزن می باشد . بررسی های انجام گرفته حاکی از آنست که نرخ رسوبدهی اغلب حوضه های آبریز سدهای کـشور از حد مجاز بیشتر بوده و این امر موجب نگرانیهای زیادی برای بهره برداران منابع آب سطحی که عمده آب مورد نیاز خود را از ذخیره آب سدها بدست می آورند، شده است . در این رابطه مدیریت رسوب مخزن حائز اهمیـت زیادی بوده و روش کنترل رسوب در منشأ یا روش آبخیزداری به دلیل منافع بسیار زیاد مستقیم و غیر مستقیم آن ، بیش از همه اهمیت دارد . لذا در این مقاله به روش آبخیزداری به عنوان یک روش اساسی نیل به بهـره بـرداری پایدار از منابع آب و خاک کشور توجه خاص شده و موانع انجام آن مورد بحث و بررسی قرار گرفته است . در تحقیق حاضر با بررسی روند تاریخی احداث مخازن در کشور مشخص گردیـد کـه در سـالهای گذشـته بطور متوسط سالانه 550 میلیون مترمکعب مخزن ایجاد شده که متأسفانه سالانه بیش از 200 میلیـون مترمکعـب از گنجایش این مخازن بدلیل رسوبگذاری از دست رفته است و در صدرت ادامـه ایـن وضـع، متوسـط نیمـه عمـر مخازن کشور در حدود 50 سال خواهد بود . اگرچه آبخیزداری به عنوان راه حل اساسی حفـظ مخـازن کـشور مطرح است ولی در سالهای گذشته موفقیت لازم در این بخش حاصل نشده است . نتایج این تحقیـق نـشان داده که در کشور ما پیشنیازها و بسترهای اداری و قانونی لازم برای انجـام مـؤثر اقـدامات آبخیـزداری مهیـا نیـست . اهمیت قائل شدن دولت در امر آبخیزداری، ایجاد ادارت آبخیزداری در نقاطی از حوضـه کـه سـاکنان تجمـع جمعیت دارند، تغییر و اصلاح قوانین جهت جلب مشارکت مـردم د ر بهـره بـرداری از طرحهـای آبخیـزداری و ایجاد سیستمهای نظارتی برای رعایت اصـول آبخیـزداری در فعالیـت مـردم و دسـتگاههای اجرائـی و بـالاخره افزایش چند یا چندین برابری در بودجه های آبخیزداری کشور از جمله مهمترین این پیشنیازها می باشد .

Keywords:

آبخیزداری، توسعه سدسازی، رسوبگذاری، فرسایش خاک

Paper COI Code

This Paper COI Code is WRM02_059. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/13323/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
صمدی بروجنی، حسین و شمسائی، محمدرضا،1385،نقش و جایگاه آبخیزداری در آینده کنترل و بهره برداری منابع آب کشور،2nd Water Resources Management،Isfahan،https://civilica.com/doc/13323

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • بهرامی، ح. صمدی بروجنیاح. (1384). بررسی توزیع زمانی رسوب ورودی ...
 • / صمدی بروجنی، ح.، Ch.Gibs اکبر شکراللهی.ا. رضای رضازاده، م.(1383). ...
 • Morris, G.L. and J.Fan. (1998). Reservoir Sedimentation Handbook., McGraw-Hill, New ...
 • Neil, D. and Fogarty, P. (1991). Land use and sediment ...
 • Milliman, J.D, R.H.Meade, 1983, World Wide Delevery of Sediment to ...
 • Eshleman1, K.N., Negley, T.L. and Townsend, P.A. (2002) .Hydrological Impacts ...
 • Calder, I. R. (1998). Water-resource and land-use issues. SWIM Paper ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: دانشگاه دولتی
  Paper count: 7,001
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support