Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارزیابی ریسک و مدیریت بحران زلزله در بافت های فرسوده ی شهری

Year: 1400
COI: AUCS04_021
Language: PersianView: 393
This Paper With 17 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 17 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مهدی اسعدی شیروان - کارشناسی ارشد، عمران-ژئوتکنیک ، موسسه آموزش عالی لقمان حکیم گلستان (غیرانتفاعی-غیر دولتی)

Abstract:

سوانح طبیعی در دنیا همواره با چالشی بزرگ در راه توسعه پایدار مورد توجه بوده است. و در نتیجه، راه های رسیدن به اینتوسعه به وسیله الگوهای کاهش آسیب پذیری ضرورت پیدا کرده است. در این میان تبیین رابطه تاب آوری در برابر سوانحطبیعی، در واقع نحوه تاثیر گذاری ظرفیت های اجتماعی، اقتصادی، نهادی، سیاسی و اجرایی جوامع در افزایش تاب آوری وشناخت ابعاد تاب آوری در اجتماع است. توجه به بهسازی و نوسازی بافت های شهری یکی از مسائل اساسی شهرهای امروزمی باشد که تلاش مدیران شهری، شهرسازان و برنامه ریزان را جهت کاهش صدمات ناشی از بلایای طبیعی و سوانح مورد توجهقرار داده است. زلزله از جمله عواملی است که می تواند باعث بروز بحران و بلایا شود، با نظر به قرارگیری ایران در منطقه یلرزه خیز دنیا و غیر قابل پیش بینی بودن مکان و زمان زلزله وجود طرح جامع مدیریت بحران برای کاهش خطرات و ضایعاتناشی از آن بسیار مهم و حیاتی است. ساماندهی و یا تدوین ساختاری مناسب جهت مدیریت زلزله به منظور مقابله با زلزله،امری ضروری و غیر قابل اجتناب می باشد. نبود زیرساخت های لازم در اجرایی نمودن نوسازی بافت فرسوده، وسعت زیاد و روبهرشد بافت فرسوده از مهم ترین مشکلات پیش روی شهرهای ایران می باشد. یکی از چالش های پیش روی اغلب شهرهایامروزی، مسئله پایداریبافت کالبدی این شهرهاست.داشتن بافت های ایمن واستاندارد از شاخص های مهم در توسعه پایدارشهری محسوب می شود و آسیب پذیری بافت های کالبدی شهری در زمان بروز مخاطرات طبیعی می تواند منجر به ایجادوضعیت بحرانی و ناپایداری شهری گردد.آگاهی از شدت و میزان ناپایداری کالبدی می تواند منجر به اقدامات پیشگیرانه ازجمله؛ کاهش دادن ریسک مخاطرات، سنجش میزان آمادگی در مدیریت بحران، اطمینان از کنترل رسیک مخاطرات و دیگراقدامات مهم مدیریتی در جهت تهیه برنامه ها و پیگیری طرح های بازدارنده از بروز آسیب پذیری های بیشترگردد.در اینمیان سنجش میزان ریسک پذیری بافت های فرسوده و ناکار آمد شهری (به عنوان بخشی از برنامه های توسعه پایدار) از جملهمواردی است که آگاهی از آن میتواند در کاهش میزان اثرات وتبعات ناشی از وقوع بحران و کنترل خسارات و تلفات انسانیبسیار اثربخش باشد.از آنجا که اتخاذ تدابیر و برنامه ریزی مطلوب مستلزم داشتن اطلاعات صحیح از بافت های فرسوده وشناخت وضع موحود است. پژوهش حاضر به لحاظ روش، بنیادی و به جهت ماهیت توصیفی – تحلیلی می باشد. برای جمعآوری اطلاعات در پژوهش حاضر از اسناد کتابخانه ای و مطالعات نظری مرتبط با موضوع پژوهش استفاده شده است و درنهایت با استفاده از تحلیل اسنادی به تبیین موضوع پرداخته است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is AUCS04_021. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1345730/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
اسعدی شیروان، مهدی،1400،ارزیابی ریسک و مدیریت بحران زلزله در بافت های فرسوده ی شهری،Fourth Conference on Architecture, Urban Planning, Civil Engineering and Geography in Sustainable Development،Mashhad،https://civilica.com/doc/1345730

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: موسسه غیرانتفاعی
Paper count: 81
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support