Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تاثیر آموزش رژیم غذایی بر شدت مشکلات جسمی بیماران مزمن کلیه غیردیالیزی

Year: 1393
COI: JR_IJNR-9-2_005
Language: PersianView: 35
This Paper With 13 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 13 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

Abstract:

مقدمه: اورمی یک نشانگان بالینی در بیماران مزمن کلیه می باشد که با مشکلات جسمی فراوان و آزاردهنده ای همراه است. با توجه به این که دستگاه دفع ادرار در بیماران مزمن کلیه قادر به خروج طبیعی مواد زاید از بدن آن ها نیست، لازم است این بیماران از رژیم غذایی مناسبی پیروی کنند. این پژوهش با هدف تعیین تاثیر آموزش رژیم غذایی بر شدت مشکلات جسمی بیماران مزمن کلیه غیردیالیزی انجام شده است. روش: این پژوهش یک مطالعه نیمه تجربی گروه قبل و بعد از تست و با گروه مقایسه می باشد که در یک مرکز تحقیقاتی- درمانی در تهران در سال ۱۳۹۱ انجام شده است. ۸۰ بیمار مزمن کلیه غیردیالیزی به صورت تصادفی ساده با فیلتراسیون گلومرولی ml/min/۱.۷۳ m۲ ۶۰-۱۵ به دو گروه ۴۰ نفره تقسیم شدند. به گروه آزمون علاوه بر مراقبت معمول، بسته آموزشی رژیم غذایی در ۲ جلسه ۲ ساعته ارایه شد و بیماران گروه مقایسه فقط تحت مراقبت معمول قرار گرفتند. قبل و پس از ۱۲ هفته، شدت مشکلات جسمی بیماران به وسیله مقیاس آنالوگ دیداری یا Visual Analog Scale (VAS) مورد سنجش قرار گرفت. اطلاعات جمع آوری شده با آمار توصیفی و استنباطی (تی مستقل و کای دو) در نرم افزار SPSS v.۱۶ تجزیه و تحلیل گردید. یافته ها: پس از گذشت ۱۲ هفته از مداخله، مشکلات مربوط به درد عضله (۰۴/۰=p)، خارش (۰۳/۰=p)، بی حالی و ضعف (۰۰۱/۰=p)، بی حسی دست و پا (۰۳/۰=p)، درد استخوان (۰۳/۰=p) و سوزش کف پا (۰۳/۰=p) در گروه آزمون نسبت به گروه مقایسه تفاوت معنادار آماری را نشان داد. نتیجه گیری: آگاهی بیماران مزمن کلیه غیردیالیزی با استفاده از این قبیل شیوه های آموزشی در مورد رژیم غذایی در کاهش شدت برخی از مشکلات جسمی آنان موثر است. بنابراین پرستاران به عنوان یکی از اعضای تیم بهداشتی می توانند به واسطه آموزش ضمن پیشگیری بسیاری از عوارض احتمالی، مشکلات موجود این بیماران را نیز به حداقل برسانند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_IJNR-9-2_005. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1358202/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
پورشعبان، مهسا و غلام نژاد، محمد و پارسا یکتا، زهره،1393،تاثیر آموزش رژیم غذایی بر شدت مشکلات جسمی بیماران مزمن کلیه غیردیالیزی،https://civilica.com/doc/1358202

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

  • ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support