ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی جایگاه علم در مثنوی مولانا جلال الدین بلخی و مقالات شمس تبریزی

Year: 1400
COI: CELPA05_030
Language: PersianView: 139
This Paper With 23 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 23 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

نسیبه لونی - کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی، آموزش و پرورش منطقه ۵ تهران، ایران

Abstract:

شعر عرفانی با دیدگاه عاشقانه ی احمد غزالی، در رساله سوانح العشاق و سنایی غزنوی در حدیقه الحقیقه، موجب تحولی بزرگ در ادبیات فارسی گردید که با انتشار آثار و افکار عرفانی عطار نیشابوری، به کمال نسبی رسید. آنگاه با حضور پر برکت مولانا بر چغاد بلند ترقی رسید. جلال الدین با برخورداری از دو سرچشمه لایزال کتاب الله و سنت رسول (ص) میراث گرانبهای بزرگان را بر قله ای تسخیر ناپذیر نشانید که تا آن هنگام در علوم انسانی سابقه نداشت. مولانا در دوران درخشش علمی خود پس از دیدار با شمس تبریزی، اقیانوس بیکران دیوان غزلیات شمس را به موازات مثنوی معنوی به جهان تصوف تقدیم نموده. و طالبان شریعت و سالکان طریقت را در اقیانوسی بی کران از معارف و مبانی و تجارب عرفان اسلامی غرق کرد علم از نظر مولانا بر سه نوع تقسیم شده است علم معمولی یا قال، آموختنی است علم حرفه ها و پیشه ها به صورت عملی است و علم فقر (عرفان) یا علم حال، که علم عشق است و از طریق صحبت و راهنمایی پیر حاصل میگردد . شمس تبریزی که مولانا را از علم قال به بینش و بصیرت واقعی کشانید، فلسفه، فقه، اصول کلام و ... را علم نمیداند بلکه از منظر او نیز علم اصلی علم حال است که نور و عشق می باشد. این پژوهش مانند دیگر پژوهشهای علوم انسانی به روش تاریخی و مراجعه به اسناد و منابع معتبر کتابخانهای، جایگاه علم را در مثنوی مولوی و مقالات شمس تبریزی مورد بررسی قرار داده و به این نتیجه دست یافته است که: وجه اشتراک اندیشه های مولانا و شمس تبریزی، آموزه های قرآن و عترت و ارشاد شیخ و مرید است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is CELPA05_030. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1360794/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
لونی، نسیبه،1400،بررسی جایگاه علم در مثنوی مولانا جلال الدین بلخی و مقالات شمس تبریزی،Fifth International Conference on Language and Literature Studies،Tehran،https://civilica.com/doc/1360794

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support