Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تاثیر زاویه دید جانبی در ژئومتری داده های ماهواره ای با تصویربرداری ‎ Pushbroom

تاثیر زاویه دید جانبی در ژئومتری داده های ماهواره ای با تصویربرداری ‎ Pushbroom
Year: 1389
COI: JR_JWEM-2-4_001
Language: PersianView: 44
This Paper With 11 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 11 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

افشین پرتوی - مربی پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری

Abstract:

استفاده از داده های سنجش از دور، روز به روز بیش­تر مورد توجه قرار می­گیرد و محققان برای ایجاد سامانه های اطلاعاتی خود نیاز به داده­ هایی با دقت مکانی بالا دارند. یکی از راه ­های نیل به این هدف، اخذ و استفاده از تصاویر ماهواره­ای است. از مزایای این گونه داده ها این است که با توجه به دقت مکانی آن­ها، هیچ­گونه اطلاعات زمینی حذف نشده، تمامی داده­ها ذخیره می­شوند. ولی نکته ای که معمولا در مورد استفاده از این داده­ها مد نظر قرار نمی گیرد، پدیده جا به­جایی ناشی از ارتفاع عوارض است که باعث پایین آمدن دقت مکانی این داده ها می­شود. این مسئله خود را وقتی بیش­تر نشان می دهد که داده­های ماهواره­ای با نقشه­های توپوگرافی تلفیق شود و یا امتزاج اطلاعات انجام گیرد. تحقیقات زیادی در این مورد صورت گرفته که بیش­تر آن­ها به روش Ortho Photo اثر ارتفاع را حذف و جا به­جایی موجود در موقعیت مکانی نقاط را اصلاح نموده­اند. در این تحقیق، روشی پیشنهاد شد تا شمال جغرافیائی تصاویر استریو در مسیر حرکت سنجنده طوری همانندسازی شوند که عوارض متناظر در دو تصویر در امتداد ردیف­های مشابه قرار گرفته، یک مدل استریو Epipolar Stereopair ایجاد کنند. با تولید این مدل ضمن حذف جا به­جایی در ردیف­های آن، استخراج اطلاعات ارتفاعی منطقه با استفاده از رابطه بین ارتفاع و جا به­جایی ستون­ها (ناشی از ارتفاع عوارض) انجام شد و بر اساس آن خطوط تراز ارتفاعی منطقه با فواصل۱۰۰ متر به­طور دستی رقومی شد. مقایسه منحنی­های رقومی­شده با نقشه­های رقومی توپوگرافی موجود منطقه با مقیاس ۱:۲۵۰۰۰  وجود جابه ­جایی سرتاسری را در کل منطقه مورد مطالعه نشان داد که می­توانست ناشی از زاویه دید جانبی و ارتفاع عوارض در داده­های ASTER باشد. بنابراین، ژئومتری این داده ها مورد بررسی قرار گرفت. سپس با در نظر گرفتن عوامل تاثیرگذار و به کارگیری آن ­ها، روابط مورد نیاز برای تصحیح جا به جائی در نرم افزار Excel طراحی شد. نتایج نشان داد که مقدار جا به­جایی در این داده­ها بنا به ارتفاع عوارض، موقعیت مکانی آن­ها در تصویر و زاویه تصویربرداری متغیر است و روابط طراحی شده قادر است با درنظرگرفتن عوامل فوق و با حفظ همانندی مقدار جابه­ جایی را محاسبه و موقعیت مکانی دقیق عوارض را بدون هیچ تغییر در خصوصیات رادومتریک آن تصحیح و تعیین کند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JWEM-2-4_001. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1361167/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
پرتوی، افشین،1389،تاثیر زاویه دید جانبی در ژئومتری داده های ماهواره ای با تصویربرداری ‎ Pushbroom،https://civilica.com/doc/1361167

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: سازمان تحقیقات کشاورزی
Paper count: 1,926
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support