Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی تطبیقی جذابیت در فضای شهری قدیم و جدید

Year: 1400
COI: SFEAUP01_017
Language: PersianView: 102
This Paper With 18 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 18 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

تکتم حنایی - استادیار گروه شهرسازی، دانشکده هنر و معماری، دانشگاه آزاد اسلامی، مشهد، ایران
الهام خزائی - گروه شهرسازی، دانشکده هنر و معماری، واحد مشهد، دانشگاه آزاد اسلامی، مشهد، ایران

Abstract:

اصطلاح جذابیت ابتدا با توجه به قوه ی جاذبه زمین بیان شد و به مرور در ادبیات موضوعی محورهای مختلف آورده شده است. دراین بین جذابیت را در فضای شهری به ارتقاء سطوح مختلف یک شهر و میزان بهره وری از فضای شهری ارتباط مستقیمی دارد.جاذبه ی محیطی یک امر ذهنی و متناسب با نظر و عقیده افراد در آن محیط شکل می گیرد که خود نشات از فرهنگ، جنسیت،هویت ، تاریخ و موارد دیگری می شود. در این پژوهش فاکتور های جذابیت در معماری و شهرسازی سنتی با اشاره به سبک هایگذشته می پردازد و به کلیت شاخص ها اشاره می شود و در ادامه به مقایسه تطبیقی نمونه های موردی می پردازیم. نمونهمجموعه شهری جدید، میدان امام حسین تهران یکی از قطب های فعال شهری با ساخت و ساز های امروزی می باشد و نمونهمجموعه شهری سنتی ، میدان نقش جهان اصفهان که به عنوان میدانی که طرح آن کمتر دچار دخل و تصرف شده است.روشمقایسه تطبیقی در ابتدا به صورت توصیف نمونه های موردی و تحلیل آن ها و در انتها مقایسه تطبیقی صورت می پذیرد.هدف این پژوهش رسیدن به شاخص های جذابیت فضای شهری از طریق مقایسه تطبیقی بین دو نمونه جدید و قدیم بوده که درانتها به فاکتور های موفقیت و فاکتور های کمتر اهمیت داده شده اشاره شده و تفاوت و شباهت بین دو نمونه بیان می گردد.نتیجه کلی این پژوهش بیان می دارد که برای رسیدن با جذابیت محیطی باید به تمامی عوامل و فاکتور های فضای شهری اهمیتلازم را قائل شد و از همه مهم تر اکتفا به هویت و فرهنگ یک وادی است که موجب جذابیت یک فضا در سطح کشور و حتی بینالمللی در اعصار مختلف می گردد.

Keywords:

جذابیت محل , عوامل ایجاد کننده محیط زندگی شهری جذاب , اصول در معماری و شهرسازی ایرانی

Paper COI Code

This Paper COI Code is SFEAUP01_017. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1362086/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
حنایی، تکتم و خزائی، الهام،1400،بررسی تطبیقی جذابیت در فضای شهری قدیم و جدید،National Conference on New Studies and Findings in the Field of Civil Engineering, Architecture and Urban Planning in Iran،Qom،https://civilica.com/doc/1362086

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 10,276
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support