ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی نقش عوامل فیزیوگرافیک حوضه بر دبی های حداکثر لحظه ای (مطالعه موردی : زیرحوضه های منطقه خزر شرقی)

Year: 1389
COI: NSASD02_364
Language: PersianView: 559
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

حسین حنیف زاده - کارشناس ارشد مهندسی منابع آب ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز
رضا افشین شریفیان - عضو هیات علمی گروه مهندسی منابع آب ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز

Abstract:

یکی از راه های توسعه پایدار منابع آب ، ساخت سدها و انواع سازه های آبی می باشد . برای احداث این سازه های آبی نیاز به محاسبه دبی های حداکثر لحظه ای سیلاب است که جهت برآورد دبی های حداکثر لحظه ای در حوضه های فاقد آمار از تحلیل منطقه ای سیلاب استفاده می شود . استفاده از تحلیل منطقه ای سیلاب یکی از روشهایی است که در آن دبی حداکثر لحظه ای در مناطق دارای آمار ، به صورت تابعی از مساحت حوضه تعریف می شود ولی انتظار می رود شدت سیل تابعی از سایر پارامترهای فیزیوگرافیک و اقلیمی نظیر ارتفاع متوسط حوضه ، ضریب گراویلیوس ، بارندگی متوسط حوضه و ... باشد . در این تحقیق هدف ، یافتن مناسب ترین مدل برای تخمین دبی های حداکثرلحظه ای با دوره بازگشت های مختلف در زیرحوضه های منطقه خزر شرق ی می باشد . با بررسی ایستگاه های هیدرومتری حوضه مورد مطالعه ، 26 ایستگاه انتخاب گردیده و برای هر یک از ایستگاه ها نیز 10 عامل فیزیوگرافیک و اقلیمی استخراج شده است . سپس با استفاده از تحلیل عاملی ، شش عامل مهم مستقل انتخاب گردیده که در مجموع 98/8 درصد واریانس تغییرات را در داده های اصلی نشان می دهند . با استفاده از این شش عامل مهم مستقل، مناطق همگن هیدرولوژیکی بر اساس روش تجزیه خوشه ای مشخص شده است که برای تعیین صحت گروه بندی مناطق نیزتحلیل ممیزی مورد استفاده قرار گرفته است . در نهایت با به کارگیری روش رگرسیون چندگانه ، روابط بین مقادیرجریان سیلابی در سطوح احتمالاتی مختلف و شش عامل مهم مستقل در مناطق همگن و کل منطقه خزر شرقی به دست آمده است.

Keywords:

توسعه پایدار ، دبی حداکثر لحظه ای ، تحلیل منطقه ای سیلاب ، تحلیل عاملی ، تجزیه خوشه ای ، تحلیل ممیزی ، رگرسیون چندگانه

Paper COI Code

This Paper COI Code is NSASD02_364. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/136957/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
حنیف زاده، حسین و افشین شریفیان، رضا،1389،بررسی نقش عوامل فیزیوگرافیک حوضه بر دبی های حداکثر لحظه ای (مطالعه موردی : زیرحوضه های منطقه خزر شرقی)،2nd National Symposium on Agriculture and Sustainable Development،Shiraz،https://civilica.com/doc/136957

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • تلوری، ع.، و ع. اسلامی. 1382. روشهای برآورد جریان حداکثر ...
 • زارع، د. 1379. تحلیل منطقه ای سیلاب در حوزه رودخانه ...
 • غیاثی، ن. 1377. مقایسه روشهای برآورد برخی از ویژگیهایهندسی آبخیزها ...
 • Campbell, A.L., and R.C. Side. 1984. Prediction of peak flows ...
 • Cruff, F.w., and S.E. Rant. 1988. comparison of methods used ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
  این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: Azad University
  Paper count: 6,814
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support