Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی عملکرد راهکارهای نوین کاهش تبخیر در سدها (مطالعه موردی: سد ساوه)

هفتمین کنگره سالانه بین المللی عمران، معماری و توسعه شهری
Year: 1400
COI: ICSAU07_1224
Language: PersianView: 58
This Paper With 13 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 13 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

علی قدوسیان - دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی عمران گرایش سازه، دانشگاه آزاد اسلامی واحد پرند، ایران
کامبیز مظاهری - استادیار، دانشگاه آزاد اسلامی واحد پرند، ایران
زهرا حیرانی

Abstract:

در عصر کنونی، محدودیت منابع آبی جهت تامین آب مورد نیاز کشاورزی و غیرکشاورزی موجب بروز مشکلات عمده ای شده است. سالانه هزاران میلیارد مترمکعب آب شیرین از مخازن سدها که با هزینهی زیادی جمع آوری شده، تبخیر میشود و املاح و نمک به جای مانده از آب تبخیر شده، کیفیت آب را کاهش میدهد. اخبار مربوط به خشکسالی و کم آبی وهمچنین ساخت سدهای بدون مطالعه کارشناسی که حجم آب بیشتری را در معرض تبخیر قرار می دهند باعث توجه به نگهداری منابع آب به شیوه های نوین می شود.در کنار روش هایی همچون تصفیه فاضلاب ها ومدیریت بر مصرف آب در حوزه های کشاورزی و شهری و صنعت نیاز به راهکارهای نوین در بحث نگهداری آب می باشد. با توجه به نرخ فرسایش خاک بسیار بالا در کشور و همچنین نیاز به ساخت سد به منظور مهار سیلاب ها خسارت های زیادی به محیط زیست و مراتع ایجاد می شود. آبی که بسیار گران بها است و با خسارتی که به مراتع و مناطق در زیر آب فرو رفته بدست آمده بایستی از آن حداکثر استفاده را نمود. ارائه روشی که بتواند مناسب و نسبتا دقیقی از میزان تبخیر از مخزن و میزان بارندگی را بدهد می تواند در شناسایی نیاز برای تحولات آینده از جمله مدیریت و حفاظت از منابع آب حائز اهمیت باشد. سری های زمانی به عنوان یک ابزار مناسب به منظور پیش بینی تبخیر از مخزن و مدیریت منابع آب از اولویت برخوردار هستند. استفاده از سریهای زمانی امروزه به عنوان ابزاری مناسب برای های مختلف به کار میرود. در این تحقیق به منظور مدل سازی مقادیر تبخیر از سطح آزاد آب غرب سد ساوه از دادههای ۳۴ ساله دو ایستگاه سینوپتیک ساوه و بند شاه عباسی استفاده گردید و با انجام بررسیهای لازم روی این دادهها و با استفاده از نرم افزارهای مربوط به سریهای زمانی دقت مدلهای مختلف با استفاده از آزمونهای مختلف بررسی شد و مدلهای منتخب برای ایستگاهها معرفی گردید. همچنین دو روش برای کاهش تبخیر آب مخزن سد ساوه مورد ارزیابی قرار گرفت. نتایج نشان داد دو روش استفاده از توپهای سیاه پلاستیکی و مایع روغنی الکلی در کاهش تبخیر آب سد موثر میباشد ولی با توجه به سریهای زمانی نمیتوان مدل مناسبتر را از میان این دو روش برگزید و مطالعه حاضر تبخیر را با استفاده از داده های زمانی ایستگاهها صورت داده است. به عبارتی دیگر نتایج آزمونهای فصل قبل نشان داد دو روش مذکور در روند کاهش تبخیر تاثیرگذار است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICSAU07_1224. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1374488/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
قدوسیان، علی و مظاهری، کامبیز و حیرانی، زهرا،1400،بررسی عملکرد راهکارهای نوین کاهش تبخیر در سدها (مطالعه موردی: سد ساوه)،6th. National Congress on civil engineering, architecture and urban development،Tehran،https://civilica.com/doc/1374488

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 1,303
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support