Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی اثر پارامترهای تخلخل و تراوایی در افزایش برداشت نفت از مخازن هیدروکربوری با استفاده از امواج فراصوت

Year: 1400
COI: NICEC17_307
Language: PersianView: 145
This Paper With 7 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 7 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سیدمهدی آقایی - دانشجوی کارشناسی ارشد مهندس نفت، دانشکده مهندسی شیمی، دانشگاه تربیت مدرس
سهیل حکاک زاده - دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی برق، دانشکده مهندسی برق، دانشگاه صنعتی شریف
حامد نامدار - دانشجوی دکتری مهندسی نفت، دانشکده مهندسی شیمی، دانشگاه تربیت مدرس
آرزو جعفری - دانشیار گروه مهندسی نفت، دانشکده مهندسی شیمی، دانشگاه تربیت مدرس

Abstract:

با توجه به مصرف بالای انرژی، نیاز به منابع جدید و کاهش منابع نفت سبک، توجه ها به سمت تولید از مخازن نفت سنگین جلب شده است. تولید از این مخازن بدلیل گرانروی بالا با مشکلاتی همراه است و نیازمند استفاده از روشهای حرارتی برداشت میباشد. این روشها وابستگی شدید به سوخت و آب داشته و شامل محدودیتهایی فنی، اقتصادی و زیست محیطی میشوند. لذا استفاده از روشهای جدید تولید کاراتر و دوستدار محیط زیست بیش از پیش احساس میشود. یکی از روشهای نوین پیشنهاد شده استفاده از امواج فراصوت جهت کاهش ویسکوزیته نفت در مخزن میباشد. در این مطالعه با استفاده از برنامه نویسی در متلب بمنظور افزایش برداشت نفت به بررسی استفاده از امواج فراصوت در مقیاس بزرگ پرداخته شده و اثر پارامترهای مخزنی تخلخل و تراوایی مورد بررسی قرار گرفته است. نتایج نشان داد که استفاده از امواج فراصوت موجب بهبود تولید به میزان ۴۴۵۰۹/۴۳ بشکه در بهترین حالت میشود. همچنین مخازن با تخلخل و تراوایی بالاتر به دلیل کاهش دانسیته توده سنگ مخزن عملکرد بهتری در جذب موج داشته و انرژی موج جذب شده موجب افزایش فشار و دمای مخزن و در نتیجه افزایش تولید بیشتری از مخزن میشود.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NICEC17_307. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1378437/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
آقایی، سیدمهدی و حکاک زاده، سهیل و نامدار، حامد و جعفری، آرزو،1400،بررسی اثر پارامترهای تخلخل و تراوایی در افزایش برداشت نفت از مخازن هیدروکربوری با استفاده از امواج فراصوت،17th National Congress of Chemical Engineering of Iran،Mashhad،https://civilica.com/doc/1378437

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 35,198
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support