ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی روند آبدهی و رسوبدهی رودخانه سفیدرود

Year: 1390
COI: NCHP03_317
Language: PersianView: 724
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

میراحمد لشته نشایی - استادیار گروه عمران، دانشکده فنی، دانشگاه گیلان
میرعبدالحمید مهرداد - استادیار گروه عمران، دانشکده فنی، دانشگاه گیلان.
رضا عاطف یکتا - دانشجوی کارشناسی عمران
محسن مهرمطلق - دانشجوی کارشناسی ارشد سازه های دریایی

Abstract:

در سالهای اخیر به دلایلی از جمله عدم کنترل آبخیزداری در حوزه آبریز رودخانه و از بین رفتن پوششهای گیاهی و نیزجوان بودن تشکیلات زمین شناسی حوزه، مقادیر رسوبات ورودی به مخزن سد سفیدرود، به مراتب بیشتر از مقادیر تخمین زده شده بودهاند که این امر به مرور زمان باعث پر شدن مخزن و کاهش عمر مفید آن شده است[ 1]. با مقایسه میزان آبدهی و رسوب دهی رودخان هها در سالهای مختلف میتوان نحوه رسوب گذاری را مورد ارزیابی قرار داده و از نتیجه این مطالعات جهت برنام هریزی عملیات رسو بزدایی از مخزن سد سفیدرود استفاده نمود[ 1]. امروزه رسوب زدایی از مخزن سدها با ایجاد فرسایش پس رونده، روشی کاملاً جدید است که با استفاده از قدرت هیدرودینامیکی آب با پدیده رسوب در سدها مقابله م یشود. در این روش با بالا آوردن رقوم آب به کمک ایجاد یک بند، انحراف جریان آب از تالوگ اصلی به داخل یک کانال انحرافی در داخل تراس رسوبی صورت میگیرد. با این روش در اثر افزایش تنش برشی و سرعت جریان، رسوب شویی از مخزن سد انجام م یشود. عملکرد این سیستم در سدهای تاریک و سد سفیدرود در استان گیلان - ایران موئد کارایی و تأثیر آن در احیای مخزن سدها است. در این مطالعه ضمن بررسی مبانی نظری و عملکرد فرایند فرسایش پس رونده در تخلیه رسوبات از مخزن سدها با تأکید بر نتایج حاصل از سد سفیدرود در استان گیلان، یک مدل ریاضی برای تخمین مقدار فرسایش پس رونده، تأثیر پارامترهای موثر در این پدیده ارائه شد. نتایج مدل ریاضی با مشاهدات عینی و اندازهگیریهای انجام شده، حاکی از عملکرد قابل قبول این روش است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCHP03_317. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/138140/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
لشته نشایی، میراحمد و مهرداد، میرعبدالحمید و عاطف یکتا، رضا و مهرمطلق، محسن،1390،بررسی روند آبدهی و رسوبدهی رودخانه سفیدرود،1st International and 3rd National Conference on Dams and hydropower،Tehran،https://civilica.com/doc/138140

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 13,960
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support