Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

پایش وضعیت و تشخیص عیوب ترکیبی سیستم الکتروموتور و گیربکس در حوزه فرکانس؛ مطالعه موردی: تجهیزات دوار کارخانه فولاد بافق

Year: 1400
COI: ISAV11_086
Language: PersianView: 148
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

هادی قاسمی - ایران، تهران، نارمک، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشکده مهندسی راه آهن ، دانشجوی دکترای مهندسی ماشین های ریلی
بابک رشیدی نیا - ایران، تهران، نارمک، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشکده مهندسی راه آهن ، دانشجوی دکترای مهندسی ماشین های ریلی
امین سیاهوشی - ایران، تهران، نارمک، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشکده مهندسی راه آهن ، دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک

Abstract:

ماشین آلات و تجهیزات دوار به علت کاربرد و اهمیت بالا در انواع صنایع، دارای جایگاه ویژه ای از نقطه نظر حفظ پایداری و سلامت هستند. مبحث عیب یابی ماشین آلات دوار یکی از موضوعات مهم و کاربردی در صنایع خصوصا سنگین می باشد. انواع تحلیل های این تجهیزات مانند ارتعاشی، آکوستیکی، گرمایی، آنالیز جریان، آزمایش روغن و ... قسمت های مختلف یک ماشین به عنوان یکی از روش های غیرمخرب و قابل اجرا حین کارکرد ماشین روش مطمئن و ساده ای است که در بسیاری از موارد توصیه و انجام می شود . یکی از متودهای رایج در این حوزه آنالیز ارتعاشات است که در آن مبنای تشخیص معایب احتمالی یک ماشین، مقایسه طیف های فرکانسی ارتعاشات نقاط مختلف آن با طیف های مرجع موجود است. یک نمونه از تجهیزات دوار پرکاربرد در صنعت، سیستم الکترو موتور و گیربکس می باشد که وضعیت کارکرد و موقعیت آن، در بازدهی کارخانه تاثیر به سزایی دارد. درک اهمیت این موضوع باعث گردیده که با دقت نظر بیشتری موارد و تغییرات ارتعاشی این تجهیز را تحت بررسی و پایش قرار دهد. در این پژوهش، پایش وضعیت تجهیزات دوار کارخانه فولاد بافق طی یک مطالعه موردی مورد نظر بود که منجر به تشخیص عیوب ترکیبی شامل زدگی چرخدنده گیربکس و یاتاقان الکتروموتور گردید. روند کار به این صورت بود که با توجه به اهمیت و حساسیت سوژه، نیاز به انجام است میدانی از ماشین آلات دوار مذکور در بازه زمانی حدود یک سال حس شد. با استفاده از دستگاه آنالیز ارتعاشات Easy Viber و سنسور شتاب سنج CTC سه جهته که در چند نقطه نصب شده بود، سیگنال های زمانی ارتعاشات یاتاقان ها با نرخ داده برداری معین استخراج گردید و با محدوده مجاز و خطر استاندارد ISO ۱۰۸۱۶-۳ مقایسه شد. سپس با استفاده از تبدیل فوریه سریع سیگنال به حوزه فرکانس منتقل و با استفاده از فیلترینگ مناسب، وضوح و رزولوشن سیگنال ارتقا یافت. در نمودار fft محتوای فرکانسی غالب که مربوط به شرایط ناپایدار سیستم یعنی عیوب موجود در آن می باشد، نسبت به سایر حالات تمایز پیدا کرد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ISAV11_086. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1395262/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
قاسمی، هادی و رشیدی نیا، بابک و سیاهوشی، امین،1400،پایش وضعیت و تشخیص عیوب ترکیبی سیستم الکتروموتور و گیربکس در حوزه فرکانس؛ مطالعه موردی: تجهیزات دوار کارخانه فولاد بافق،Eleventh International Conference on Acoustics and Vibration،Tehran،https://civilica.com/doc/1395262

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 23,885
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support