Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

شاخصهای پایداری در مدیریت منابع آب

ششمین همایش ملی دو سالانه انجمن متخصصان محیط زیست ایران
Year: 1385
COI: IRSEN06_022
Language: PersianView: 4,573
متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

Buy and Download

متن کامل (فول تکست) این مقاله منتشر نشده و یا در سایت موجود نیست و امکان خرید آن فراهم نمی باشد.

Authors

محمد کارآموز - استاد دانشکده عمران، پردیس فنی، دانشگاه تهران
سارا نظیف - دانشجوی دکتری مهندسی آب دانشکده عمران، پردیس فنی، دانشگاه تهران
آزاده احمدی - دانشجوی دکتری مهندسی آب دانشکده عمران، پردیس فنی، دانشگاه تهران

Abstract:

محدودیت منابع طبیعی در دسترس و نامحدود بودن نیازهای انسانی موجب شده تا جوامع انسانی سعی کنند تا با برنامه ریزی و بررسی های علمی ، فردای بهتری را برای خود ترسیم کنند . لذا در جهت نیل به این هدف مساله توسعه پایدار سیستم ها مورد توجه قرار گرفته است . سیستم های پایدار به نحوی طراحی و م دیریت می شوند تا بتوانند کام ً لا اهداف جامعه را در حال حاضر و آینده، در حالی که هماهنگی اکولوژیکی و محیط زیست ی و هیدرولوژیکی آنها را نیز حفظ می کنند، برآورده کنند . عوامل اصلی توسعه پایدار منابع طبیعی ، مالی و نیروی انسانی است . از آنجا که آب دارای ارزش های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی در هم پیچیده و در برخی موارد با اثرات متقابل نسبت به یکدیگر است، در دستیابی به توسعه پایدار نقش اساسی ایفا می کند. علی رغم مشخص شدن اهمیت در نظر گرفتن توسعه پایدار ، هنوز نحوه کمی کردن پایداری برای در نظر گرفتن آن در تصمیم گیری ها شیوه کاربردی به خود نگرفته است و غالبًا در حد توصیفی و در حد در نظر گرفتن کلیات مطرح می شود. از این رو کمی کردن این مفهوم از اهمیت بالایی برخوردار بوده و تلاش های بسیاری برای نیل به آن صورت گرفته است . شاخص های کلان مدیریت پایدار منابع آب ملاحظات اکوسیستمی، اقتصادی و اجتماعی مختلفی را در برمی گیرند. در این مقاله پس از معرفی توسعه پایدار و بررسی نقش مدیریت منابع آب در توسعه پایدار، مروری بر رویکردهای موجود در تحلیل کمی پایداری طرح های توسعه منابع آب انجام می گیرد. سپس دو روش جدو لهای ورودی‐ خروجی ١ و نیز ارزیابی چرخه حیات به اختصار شرح داده می شوند.

Keywords:

توسعه پایدار , شاخص , جدول فیزیکی ورودی‐ خروجی , آنالیز چرخه حیات

Paper COI Code

This Paper COI Code is IRSEN06_022. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/14001/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
کارآموز، محمد و نظیف، سارا و احمدی، آزاده،1385،شاخصهای پایداری در مدیریت منابع آب،6th Symposium of Iranian Society of Environmentalists،Tehran،https://civilica.com/doc/14001

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند


بر اساس سیستم تحلیلی استنادات مقالات، تاکنون برای نگارش 2 Paper استفاده شده است.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 76,532
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support