ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مقابله با آلودگی های نفتی در خلیج فارس

Year: 1385
COI: IRSEN06_030
Language: PersianView: 9,381
متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

Buy and Download

متن کامل (فول تکست) این مقاله منتشر نشده و یا در سایت موجود نیست و امکان خرید آن فراهم نمی باشد.

Authors

Abstract:

صنعت نفت و گاز یکی از بزرگترین صنایع در کشور ایران می باشد و بخش حیاتی اقتصاد ملی به شمار می رود . این صنعت خطرات محیطی بالقوه در زیستگاه های مجاور یا نزدیک به آنها را افزایش می دهد. بررسی عوامل آلودگی در خلیج فارس و کشمکش های منطقه ای اکوسیستم خلیج فارس، علاوه بر تاثیرپذیری از بهره برداری و توسعه، در سالهای اخیر بزرگترین فجایع زیست محیطی جهان در نوع خود را نشان داده است. آن قسمت از نفت رها شده به دریا که به ساحل می رسد شام ل هیدروکربن های سنگین است که در اندازه های مختلف در سطح ساحل قرار می گیرن د . از طرفی چنانچه لکه های نفتی به ساحل برسند به وسیله امواج روی ساحل گسترده شده و به لایه های زیرین نفوذ می کنند . همچنین بهره برداری از منابع نفت و گاز، احتمال آزاد شدن مقادیر فزاینده ای گاز و در نتیجه تاثیر آن بر اکوسیستم دریا را در پی خواهد داشت . نفت خام با بیش از 340 فراورده یکی از اصلی ترین منابع انرژی و نیروی محرکه اقتصادی جهانی است . آلودگی های نفتی تقریباً یک پیامد اجتناب پذیر از افزایش سریع جمعیت و مثرف انرژی است که بر پایه تکنولوژی نفت قرار دارد. موادی که در نتیجه فعالیت این نوع صنایع به آب های دریا سرازیر می شوند، به طور مستقیم به حیات این مناطق دریایی حمله می کنند و آنها را از بین می برن د . مواد نفتی هنگامیکه وارد دریا می شوند براحتی تجزیه نمی شوند و مدت زمان بسیار طولانی باقی می مانند. روشهای متعددی برای حذف آلودگی های نفتی در محیط زیست ارایه شده که مهمترین آنها عبارتند از: 1. جمع آوری دستی آلودگی های نفتی از سطح آب 2. محصور کردن آلودگی های نفتی به وسیله وسایل فیزیکی 3. استفاده از موادی مانند پر و کاه که ذرات نفت را جذب می کند 4. آتش زدن 5. استفاده از حلالهای دو قطبی 6. پاکسازی زیستی یا تجزیه زیستی و یا Bioremediation شرکت پتروپارس با رعایت مفاد خط مشی HSE خود را متعهد به حفظ منابع زیست محیطی در بخشهای دریا و خشکی دانسته، و در این راستا با الگو برداری از روشهای نوین و به روز دنیا و نیز اجرای سیستم کارآمد HSEMS بر مبنای دستورالعمل های OGP (انجمن بین المللی تولید کنندگان نفت و گاز) ، تلاش می نماید تا گام مثبتی در جهت پیشبرد روشهای نوین مقابله با آلودگی و حفظ منابع خدادادی کشورمان بردارد.

Keywords:

زیستگاه های مجاو ر - لکه های نفت ی - منابع نفت و گاز- حذف آلودگیهای نفتی - پاک سازی زیست HSE-HSEMS

Paper COI Code

This Paper COI Code is IRSEN06_030. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/14009/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
منوچهری، غلامرضا،1385،مقابله با آلودگی های نفتی در خلیج فارس،6th Symposium of Iranian Society of Environmentalists،Tehran،،،https://civilica.com/doc/14009

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند

مقالات پیشنهادی مرتبط

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support