Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی جایگاه نقد خواننده محور در ادبیات معاصر

Year: 1400
COI: EJPS06_042
Language: PersianView: 120
This Paper With 14 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 14 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

علیرضا شاهینی - گروه زبان و ادبیات فارسی، واحد آباده، دانشگاه آزاد اسلامی، فارس، ایران

Abstract:

نقد خوانندهمحور به بررسی جایگاه خواننده در مثلث نویسنده، متن و خواننده می پردازد و نقش چشمگیر خواننده در ادبیات معاصر را کنکاش می کند. خواننده امروز بدون توجه به اندیشه و نظر خاص نویسنده، متن را میخواند و به نسبت فرهنگ خاص خود و گستره دانش و توانش ادبی خود و آنچه که در زندگی و جامعه خود تجربه کرده است، از آن حس و معنی ویژه ای را دریافت میکند. حتی علاوه بر خواندن متن به وسیله خواننده، خود خواننده نیز به واسطه متن خوانده می شود و اندیشه و احساسات و عواطف گوناگون خواننده اش را بر می انگیزد و در نهایت متن در ذهن هر خواننده ای به شکلیدیگر جلوه می کند. بین متن و خواننده پیوسته مکالمه ای دیالکتیکی در میان است. مکالمه ای که در آن متن، پرسش هایی را فرا روی خواننده و تاویل گزار مینهد، در همان حال که خواننده نیز پرسش هایی در برابر متن قرار می دهد و پیوسته این مکالمه به شکل گیری افق های جدیدی در متن و ذهن خواننده اش منجر خواهد شد. متن به خودی خود خاموش است. این فرآیند خوانده شدن است که به متن و نیز نویسنده اش معنا می بخشد. این خواننده است که با دیدگاه خاصی که دارد و افق انتظاراتی که از متن برای خود می سازد به آن معنا می بخشد. پس مهم ترین بخش رابطه سه گانه نویسنده، متن و خواننده،رکن سوم یعنی خواننده خواهد بود که بدون آن، دو مولفه پیشین در گمنامی و بینشانی فرو خواهد ماند. هدف این پژوهش، بررسی نقد خواننده محور از جهاتی چون نظریه دریافت، نیت مولف و معنا، متن و مخاطب، تولد خواننده، سپیدخوانی، خوانش مبتنی بر متن، افق انتظار، عاطفه خواننده، هویت خواننده و خوانش بی پایان است. این پژوهش به روش توصیفی- تحلیلی انجام گرفته و برای گردآوری اطلاعات از روش کتابخانه ای بهره برده شده است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is EJPS06_042. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1402566/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
شاهینی، علیرضا،1400،بررسی جایگاه نقد خواننده محور در ادبیات معاصر،Sixth International Conference on the Study of the Language and Literature of Nations،Tehran،https://civilica.com/doc/1402566

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 694
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support