ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی روابط همبستگی بین برخی صفات رشدی و فیزیولوژیکی تحت اثر اکسید کلسیم در گیاه کنوکارپوس Conocarpus erectus L.رشد یافته در خاک آلوده به پساب نفتی

Year: 1390
COI: PHYTEO01_015
Language: PersianView: 1,374
This Paper With 6 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 6 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

ابراهیم رضازاده کته سری - دانشجوی سابق کارشناسی ارشد دانشگاه گیلان و کارشناس ارشد گروه باغبانی
رضا فتوحی قزوینی - استاد گروه باغبانی دانشگاه گیلان
وهب جعفریان - استادیار گروه بیوشیمی دانشگاه گیلان

Abstract:

هیدروکربنهای نفتی از مهمترین آلایندههای آلی محیط زیست هستند که بدلیل سمی بودن، سرطانزایی و ایجاد تغییرات موتاژنتیکی، وجود آنها در طبیعت نگرانیهای بسیاری را سبب شده است. لذا شناسایی گیاهان مقاوم و پالاینده به منظور اهداف گیاه پالایی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این پژوهش به منظور بررسی ارتباط همبستگی بین 13 خصوصیت رشدی و فیزیولوژیکی تحت اثر اکسیدکلسیم در گیاه کنوکارپوس Conocarpus erectus L. رشد یافته در خاک آلوده به پساب نفتی در سال 1388 مزرعه آموزشی و پژوهشی گروه باغبانی دانشگاه هرمزگان بصورت آزمایش فاکتوریل در قالب طرح کاملا تصادفی با 25 تیمار در چهار تکرار اجرا گردید. آنالیز همبستگی پیرسون با استفاده از نرم افزار 16 SPSS انجام شد. محاسبه ضرایب همبستگی ساده نشان داد تمام صفات رشدی دارای همبستگی مثبت و معنیدار (**0/752 +، **0/638 + ، **0/625 + ، **0/670 + و ** 0/662+)با میزان پروتینکل _**0/384+)در سطح احتمال یک درصد بودند. وزن خشک ساقه با طول ساقه، طول ریشه و وزن تر ساقه و ریشه در سطح احتمال یک درصد دارای همبستگی مثبت و معنیدار گردید. میزان نشت یونی با میزان پراکسیداسیون لیپید ns 0/036 + دارای همبستگی مثبت غیر معنیدار و با دیگر صفات رشدی و فیزیولوژیکی دارای همبستگی منفی بود و نشان دهنده این است که گیاه درخاک آلوده به پساب نفتی دچار تنش شده و تخریب دیواره سلولی منجر به افزایش میزان نشت یونی و پراکسیداسیون لیپید گردیده است. میزان فعالیت آنزیم آسکوربات پراکسیداز با طول ساقه **0/273 + طول ریشه *0/217 + وزن تر ساقه ** 0/310 + وزن خشک ساقه **0/313 + و وزن خشک ریشه **0/347 + دارای همبستگی مثبت و معنی دار بود. با توجه به نتایج این تحقیق علی رغم وجودکاهش در برخی از صفات رشدی و فیزیولوژیکی در گیاه . کنوکارپوس ،Conocarpus erectus L لذا بدلیل مقاومت نسبی این گیاه در برابر پسابهای نفتی جهت مطالعات بعدی گیاه پالایی پیشنهاد میگردد. با توجه به اینکه در این تحقیق بکاربردن اکسید کلسیم باعث افزایش صفات رشدی و فیزیولوژیکی گردید موید این نکته بود که بکاربردن اکسید کلسیم باعث کاهش اثرات زیانبار پساب نفتی در این گیاه شده است.

Keywords:

همبستگی , پساب نفتی , اکسید کلسیم , هیدرو کرینهای نفتی و گیاه کنوکارپوس Conocarpus erectus L

Paper COI Code

This Paper COI Code is PHYTEO01_015. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/141679/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
رضازاده کته سری، ابراهیم و فتوحی قزوینی، رضا و جعفریان، وهب،1390،بررسی روابط همبستگی بین برخی صفات رشدی و فیزیولوژیکی تحت اثر اکسید کلسیم در گیاه کنوکارپوس Conocarpus erectus L.رشد یافته در خاک آلوده به پساب نفتی،The 1st National Conference on Phytoremediation،Kerman،https://civilica.com/doc/141679

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • دمی زاده، غ، ضعیفی، م و حسینی پور کووه ای، ...
 • Ah madi-Mousavi, E., and Manooceh ri-Kalantari, Kh (2006) Effect of ...
 • Chaudhry, A.U, and Hussain, I (2001) Influence of seed size ...
 • Wang, Y.R., Yu, L, and Nan, Z.B (1996) Use of ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: دانشگاه دولتی
  Paper count: 13,541
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support