Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی روند گسترش فیزیکی شهر دره شهر و اثرات زیست محیطی آن

Year: 1400
COI: ICCACS04_0926
Language: PersianView: 51
This Paper With 11 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 11 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمد لطفی - دکتری هواشناسی کشاورزی
مهران زینی وند - فارغ التحصیل کارشناسی ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران

Abstract:

گسترش فیزیکی شهرها در سال های اخیر نظر برنامه ریزان شهری را به خود جلب کرده است. از این رو شناخت تحولات شهر در توسعه پایدار شهری امری ضروری می نماید. از پیامدهای گسترش بی رویه شهرها نابودی اراضی کشاورزی، توسعه به سمت پهنه های آسیب پذیر نظیر حوضه های سیلابی و شیب های نامناسب بوده که در حقیقت باعث به هم خوردن تعادل و پایداری اکولوژیکی در شهرها شده است. شهر دره شهر که با تاسیس شهرداری در سال ۱۳۴۲ جهت خدمات دهی به روستاهای اطراف ایجاد شده طی چهار دهه ۵۵ تا ۹۵ توسعه کالبدی سریع و بدون برنامه ریزی و ملاحظات زیست محیطی داشته که سبب گسترش شهر به سوی پهنه های آسیب پذیر از لحاظ مخاطرات محیطی و اکولوژیکی شده است. هدف این پژوهش نشان دادن پهنه های گسترش یافته در محدوده های آسیب پذیر از نظر مخاطرات زیست محیطی است با آگاهی از این مسئله که تعادل و پایداری اکولوژیکی کالبدی زمینه ساز تعادل و توسعه پایدار شهری است و در این تحقیق روند گسترش فیزیکی شهر از نظر عوامل طبیعی و زیست محیطی با استفاده از روش های توصیفی و تحلیلی مورد بررسی قرار گرفته است. برای رسیدن به متغیرهای فوق به بررسی و تشریح معیارهای توپوگرافیک و اکولوژیک مانند شیب و تعداد واحدهای هیدرولوژیکی حوضه آبریز دره شهر و پهنه های مزروعی زیر ساخت و ساز رفته پرداخته شده است که نتایج به دست آمده از تشریح متغیرهای فوق نشان از سیل گیر بودن کل پهنه شهر دره شهر بوده. با توجه به تغییر راحت کاربری زمین های زراعی غیر از ضلع غربی خیابان شهید جعفری از کوی مطهری تا میدان آزادی و محله چال ذغال، بقیه محدوده شهر دارای شیبی کمتر از دو درصد از سمت جنوب به شمال شهر می باشد. در خصوص تخریب اراضی کشاورزی نیز کل محدوده ۵۰۰ هکتاری شهر (غیر از ۶۰ هکتار شهر تاریخی) در زمین های کشاورزی احداث شده که در مراحل اول و سوم اصلاحات ارضی به عنوان اراضی آبی به کشاورزان واگذار شده است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICCACS04_0926. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1427790/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
لطفی، محمد و زینی وند، مهران،1400،بررسی روند گسترش فیزیکی شهر دره شهر و اثرات زیست محیطی آن،Fourth International Conference and Fifth National Conference on Civil Engineering, Architecture, Art and Urban Design،Tabriz،https://civilica.com/doc/1427790

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support