ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تعین پتانسیل برداشت مناطق مختلف آبخوان با استفاده از مدل MODFLOW (مطالعه موردی: دشت سرزه رضوان، استان هرمزگان)

Year: 1390
COI: NCWMSWRM05_040
Language: PersianView: 1,010
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

علی پورجنابی - دانشجوی کارشناسی ارشد آبخیزداری، دانشگاه هرمزگان
حسن وقارفرد - استادیار گروه آبخیزداری، دانشگاه هرمزگان
پیمان رضایی - استادیار گروه آبخیزداری، دانشگاه هرمزگان
سعید چوپانی - کارشناس ارشد مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی هرمزگان

Abstract:

دشت سرزه رضوان، از مهم ترین دشت های استان هرمزگان از لحاظ کشاورزی و کیفیت آب بوده که در دو دهه اخیر مورد بهره برداری شدید قرار گرفته و کشاورزی منطقه را در معرض خطر گذاشته و سبب شده که مدیریتبهره برداری آبخوان از ضرورت بیش تری برخوردار گردد. تعیین مناطق ضعف و قوت آبخوان لازمه مدیریت بهره برداری پایدار از آبخوان است. در این راستا مناطق ضعف و قوت آبخوان دشت سرزه رضوان مشخص گردید. بدین منظورآبخوان این دشت با مدل ریاضی MODFLOW شبیه سازی گردیده و نقشه های هم افت آبخوان با دقت بالایی تهیه گردید. برای واسنجی مدل در شرایط غیرماندگار، از آمار سطح آب طی سال های 1387-1378 و به منظور ارزیابی -صحت مدل از آمار تراز آب سال 1333 استفاده گردید. نتایج حاصل از صحت سنجی، صحت مدل را به اثبات رساند. بااستفاده از منحنی های هم افت بدست آمده میزان افت هر نقطه از آبخوان در هر گام زمانی بدست آمد و مشخص شد که بطور کلی افت آبخوان از شرق به غرب و از جنوب به شمال افزایش می یابد و سرانجام دو پهنه زیر تعیین گردید:بیش ترین میزان افت آبخوان از سال 1313 تا 1331 ، حدود 9 متر در گستره شمال غربی دشت یعنی اطراف روستای رضوان است که به عنوان منطقه ضعف آبخوان شناخته شده و دارای پتانسیل برداشت اندکی می باشد.کم ترین میزانافت مربوط به گستره شرقی آبخوان بوده که به عنوان پهنه برخوردار از قابلیت بالای آبخوان شناخته شده و می توانمیزان برداشت را افزایش داد. بر اساس نتایج حاصل، پیشنهاد می شود که از برداشت چاه های کشاورزی اطراف روستای رضوان ) 66 درصد مساحت آبخوان واقع در سمت غرب آبخوان( حدود 36 درصد کاسته شده و به برداشت مناطقشرقی ) 26 درصد مساحت آبخوان( فقط حدود 26 درصد افزوده گردد و برداشت گستره مرکزی ) 26 درصد مساحت آبخوان( تغییر نکند. نتیجه این تغییرات، کاهش فشار به گستره با پتانسیل برداشت پایین و افزایش برداشت گستره باپتانسیل برداشت بالا است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCWMSWRM05_040. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/143547/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
پورجنابی، علی و وقارفرد، حسن و رضایی، پیمان و چوپانی، سعید،1390،تعین پتانسیل برداشت مناطق مختلف آبخوان با استفاده از مدل MODFLOW (مطالعه موردی: دشت سرزه رضوان، استان هرمزگان)،5th National Conference on Watershed Management and Soil and Water Resources Management،Kerman،https://civilica.com/doc/143547

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • بارانی، س. 1389. شبیه‌سازی آبخوان دشت مرودشت. پایان‌نامه کارشناسی ارشد ...
 • میرعباسی نجف‌آبادی، . 1386. شبیه‌سازی و مدیریت بهره‌برداری از آبخوان ...
 • بوتکین، د.، کلر، ا. ترجمه وهاب‌زاده، ع. ح. 1382. شناخت ...
 • براون، ل. ترجمه طراوتی، ح. _ تصاد زیست محیطی (راه ...
 • صداقت، م. 1387. زمین و منابع آب (آب‌های زیرزمینی). چاپ ...
 • وزارت جهاد سازندگی. 1368. بخش ژئوفیزیک واحد مهندسی آب و ...
 • مهندسین مشاور کمندآب. 1383. گزارش آماری چاه‌های دشت سرزه رضوان. ...
 • شرکت سهامی آب منطقه ای هرمزگان. معاونت مطالعات پایه منابع ...
 • _ پنبمین _ منابه آب و _ _ 9الی -1اسفندما5 ...
 • Fetter, C. W. 1994. Applied Hydrogeology. Third Editio. Prentice-Hall, Inc, ...
 • Kresic, N. 1997. Quantitativ soloutions in hydrogeology and groundwater modeling. ...
 • Anderson, M. and Woessner, W., 1992. Applied groundwater modeling flow ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: دانشگاه دولتی
  Paper count: 3,047
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support