Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

امنیت کالبدی با تکیه بر معماری بومی ایران در هنگامه بحرانهای طبیعی (اسکان موقت پس از زلزله)

سومین کنفرانس بین المللی فناوری های نوین در مهندسی معماری و شهرسازی ایران
Year: 1400
COI: UVCONF03_108
Language: PersianView: 87
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

آناهیتا زنده دلان - استادیار گروه معماری، واحد نیشابور، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد نیشابور، ایران

Abstract:

کشور ایران یکی از سانحه خیزترین نقاط دنیا از نقطه نظر بلایای طبیعی می باشد که در این میان زمین لرزه شایعترین می باشد. لیکن فرآیند نوپای مدیریت بحران در ایران غالبا به مقوله هایی نظیر مقاوم سازی ساختمان ها در راستای مواجهه با پیامدهای زلزله پرداخته و از دیگر وجوه مطرح در فرآیند مستمرمدیریت بحران غافل مانده است. یکی از این وجوه مقوله اسکان سانحه دیدگان پس از زمین لرزه می باشد. تحلیل ها و ارزشیابی های علمی مدون و قابل استناد از نتایج امداد رسانی تجارب گذشته در زمینه اسکان موقت در ایران بسیار ناچیز و اندک است و انچه شاهد ان هستیم تکرار یکسان تجارب گذشته با تمامی کاستی ها و ناکامی های آن در هر سانحه است. قرارگیری مناطق مختلف ایران بر روی نوار زلزله خیز، آسیب پذیری بناهای احداثی و کمبود زیرساخت های لازم برای عملیاتی کردن صحیح مدیریت بحران، سبب شده که خطرپذیری لرزه ای در مناطق شهری و روستایی بسیاربالا ارزیابی شود. آنچه از یک زلزله فاجعه می سازد عدم امادگی به منظور مقابله با آن و پیشگیری از عواقب زیانباری است که به بار می آورد. هدف این مقاله بررسی سوابق موجود از مصادیق تا نظریات گوناگون و بررسی قابلیت های معماری بومی ایران جهت بهره گیری برای اسکان موقت پس از زلزله بوده است. این تحقیق از نوع کاربردی با روش کتابخانه ای بوده و شاخص های مورد مطالعه امنیت کالبدی، مدیریت بحران، معماری بومی ایرانی می باشد. یافته ها حاکی از آن است که افزایش تلفات ناشی از زلزله در ابتدا عمدتا به دلیل ساخت و ساز نامناسب ساختمان ها در زمان وقوع زلزله است و در ادامه به دلیل عدم رسیدگی به موقع به افراد و نداشتن سرپناه مناسب و شیوع بیماری ها، گسترش می یابد. در نظر گرفتن تمهیداتی در برنامه ریزی شهری و در مقیاس طرح های جامع و تفصیلی که به صورت جدی به مساله اسکان موقت پس از زلزله پرداخته شود می تواند به گامی مهم در جهت رفع این مشکل تبدیل گردد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is UVCONF03_108. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1437627/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
زنده دلان، آناهیتا،1400،امنیت کالبدی با تکیه بر معماری بومی ایران در هنگامه بحرانهای طبیعی (اسکان موقت پس از زلزله)،Third international conference on new technology in architecture engineering and town planning in Iran،Tehran،https://civilica.com/doc/1437627

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 3,523
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support