ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تحلیلی بر نقش مدیریت منابع آب در کاهش خسارات ناشی از خشکسالی

Year: 1379
COI: DMWS01_018
Language: PersianView: 1,364
This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 10 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مسعود گودرزی - عضو هیات علمی مرکز تحقیقات حفاظت خاک و آبخیزداری کشور
محمدحسین مهدیان - عضو هیات علمی مرکز تحقیقات حفاظت خاک و آبخیزداری کشور

Abstract:

مناطق خشک بیشتر از یک سوم مساحت کره زمین را تشکیل می دهند که در حدود نیمی از این سطح جمعیتی در حدود 630 میلیون نفر را در خود جای داده است. نصف باقیمانده این منطقه به هیچ وجه نمی تواند شرایط مناسب زندگی بشر و فعالیتهای او را فراهم آورد. از طرفی زیاده خواهی بشر و فعالیتهای توسعه ای حساب نشده وی در بخش وسیعی از این کره خاکی، سبب شده است هر ساله مساحت قابل توجهی از اراضی حاصلخیز به اراضی لم یزرع و کویری تبدیل گردد. کشور ایران به سبب واقع شدن بر روی کمربند خشک جهانی همواره در معرض انواع بلایای طبیعی است. بخشی از این بلایا که به صورت وقوع خشکسالی ها و سیلابها نمود دارند، بعنوان بلایای اکولوژیک خوانده می شود. این بلایا با سوء مدیریت بشدت تشدید میشوند. خشکی در کشور ما یک واقعیت اکولوژیک محسوب میگردد. لیکن در کشور ما هنوز هم از بسیاری از پتانسیلهای آبی استفاده نمی شود و بمرور زمان ما بسیاری از روشهای بهره برداری هوشمندانه از منابع آبی نیاکان خود را نیز به بوته فراموشی سپرده ایم و در عوض به روشهای نامناسب رو آورده ایم که موجب شده است در بسیاری از دشتهای کشور وضعیت منابع آب به مرحله بحرانی و فرا بحرانی برسد. الگوی مصرف آب در کشور در بخشهای مختلف نامناسب است، راندمان آبی در کشاورزی بسیار پایین است و هنوز هم بازیافت آب مورد توجه جدی قرار نگرفته است و همه اینها در حالیست که متوسط بارش کشور کمتر از یک سوم متوسط جهانی است و همین مقدار اندک بارش نی زاز نظر زمانی و مکانی دارای پراکنش نامناسب زمانی و مکانی است. دراین مقاله سعی می شود ضمن بررسی جنبه های مدیریت منابع در خصوص روشهای سنتی استفاده از منابع آب مطالبی ارائه گردد.

Paper COI Code

This Paper COI Code is DMWS01_018. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/14380/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
گودرزی، مسعود و مهدیان، محمدحسین،1379،تحلیلی بر نقش مدیریت منابع آب در کاهش خسارات ناشی از خشکسالی،1st National Conference on Drought Mitigation and Water Shortage،Kerman،https://civilica.com/doc/14380

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • برهان ا، بسوی مدیریت پایدار منابع آب، موسسه تحقیقات مهندسی ...
 • بزرگ زاده و همکاران، در باره برنامه ریزی، سیاستگذاری و ...
 • کارآموز، م، مدیریت منابع آبء برنامه ریزی برای توسعه پایدار، ...
 • گودرزی، م، مدیریت منابع ای در مناطق خشک جهان و ...
 • اصغر پور، مج، برنامه ریزی خطی، نانشگاه تهران . 132. ...
 • 6- حسینی ابریشمی، م، جمع آوری باران وسیلاب در مناطق ...
 • _ 8- رهنمائی، م- توانهای محیطی ایران، انتشارات مرکز مطالعات ...
 • - گنجی، مح، میزان باران و متابع آب ایران، انتشارات ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
  این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: سازمان تحقیقات کشاورزی
  Paper count: 1,735
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support