Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ملاحظاتی در باب تعریف رابطه واژگانی شمول معنایی

دهمین کنفرانس بین المللی مطالعات زبان،ادبیات،فرهنگ و تاریخ
Year: 1400
COI: LLCSCONF10_101
Language: PersianView: 40
This Paper With 14 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 14 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

حسین بازوبندی - استادیار زبانشناسی، دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان

Abstract:

متخصصان آموزش زبان بر این باورند که برای یادگیری یک واژه باید هشت چیز درباره آن بدانیم که این ها در واقع ابعاد مختلف دانش واژه محسوب میشوند. یکی از این ابعاد هشتگانه معنای آن واژه یا عبارت است. دانستن معنای یک عبارت صرفا شامل دانستن تعریف یا محتوای معنایی ذاتی آن نمی شود؛ منظور از دانستن معنای تعریفی یک واژه این است که سخنگوی توانمند همچنین می داند این عبارت چطور با واژه های دیگر زبان ارتباط پیدا می کند. از آنجایی که این روابط در بینادرک زبانی نقشی تعیین کننده ایفا می کنند، مطالعه این روابط واژگانی و مفهومی از اهمیت به سزایی برخوردار است. شمول معنایی، یعنی رابطه نمونه/گونه (به همراه رابطه عکسش، رابطه گونه/نمونه، یعنی فراشمولیت) به عنوان یکی از بینادی-ترین روابط ساختاری در واژگان محسوب می شود. علیرغم استفاده مکرر از این رابطه در حوزه های علمی گوناگون از جمله آموزش زبان، علوم کامپیوتر، مردم شناسی، منطق، زبانشناسی، روانشناسی و غیره متاسفانه زوایای مختلف این رابطه مفهومی کمتر مورد بررسی قرار گرفته است. یکی از مفروضات اصلی این پژوهش این است که تعریف ارائه شده برای شمول معنایی تا حدودی ناکارآمد است. از اینرو، پژوهش حاضر با روش توصیفی تحلیلی تلاشی است جهت معرفی نقایص و خلل های تعریف فعلی رابطه شمول معنایی و نحوه تعامل این رابطه با استلزام معنایی و هم معنایی. نتایج پژوهش حاضر حاکی از این است که تعریف "طبقه شمول" از شمول معنایی دارای نقایص جدی از جمله کاربرد حشوآمیز، خلط با مفهوم شبه شمول و عدم تمایز شفاف با رابطه جزءواژگی است. بعلاوه، یافته ها نشان می دهد عدم توجه به زیر مجموعه های شمول معنایی و نحوه ارتباط شمول معنایی با روابط مفهومی دیگر از قبیل هم معنایی و استلزام بویژه جهتداری این رابطه ها نیز در بازتعریف آن تاثیرگذار و رسیدن به تعریفی جامع و مانع از رابطه شمول معنایی بدون توجه به رابطه آن با دیگر روابط مفهومی امکان پذیر نیست.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is LLCSCONF10_101. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1438244/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
بازوبندی، حسین،1400،ملاحظاتی در باب تعریف رابطه واژگانی شمول معنایی،10th International Conference on Language, Literature, Culture and History،https://civilica.com/doc/1438244

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 3,391
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support