محاسبه بار سرطان پستان در ایران در سال ۱۳۸۲ و مقایسه آن با منطقه مدیترانه شرقی و جهان در سال ۲۰۰۲

Publish Year:

1386

نوع سند:

مقاله ژورنالی

زبان:

Persian

View:

33

This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

  • Certificate
  • من نویسنده این مقاله هستم

این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این Paper:

شناسه ملی سند علمی:

JR_PAHM-6-3_005

تاریخ نمایه سازی: 25 اردیبهشت 1401

Abstract:

سیاست گذاران و مدیران هر جامعه برای ایجاد سلامت و توزیع برابر آن در بین مردم، نیاز به شاخص هایی دارند که بتواند بار (Burden) ناشی از بیماری ها و آسیب ها را در جامعه به گونه ای ملموس برای آنها بیان نماید. واحد (DALYs (Disability Adjusted Life Years، دارای این ویژگی است. مجموع عمر از دست رفته در نتیجه مرگ زودرس، به علاوه زمان سپری شده توام با ناتوانی و معلولیت، در بار بیماری ها یا DALYs به صورت کمی شده و برای هر بیماری و آسیب نشان داده می شود. سرطان پستان، شایع ترین سرطان در زنان و شایع ترین علت مرگ و میر زنان ۴۴ -۴۰ ساله محسوب می شود. به همین علت محاسبه بار ایجاد شده توسط آن و تعیین سهم این بار از کل بار ایجاد شده توسط مجموعه سرطان ها در ایران، برنامه ریزان را قادر می سازد که منابع را به نحو متناسبی توزیع نموده و بتوانند میزان پیشرفت برنامه های مبارزه را به صورت علمی و موثر ارزیابی کنند. در همین راستا مطالعه بزرگی با عنوان «محاسبه بار بیماری ها و آسیب ها و عوامل خطر آنها» از سال ۱۳۸۲ در معاونت سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آغاز شد و این پژوهش بخشی از مطالعه مزبور است. در این طرح، روش کار خاصی برای مدلسازی سرطان ها در جمعیت، در نظر گرفته شد و نرم افزار ویژه ای نیز برای این کار طراحی گردید. در این مطالعه: ۱- بار سرطان پستان در هر هزار نفر جمعیت در ایران در زنان، ۰.۶۲ DALYs به دست آمد. بار سرطان در زنان ایرانی نسبت به منطقه مدیترانه شرقی ( ۱.۱DALYs/۱۰۰۰) و کل جهان ( ۱.۹۹DALYs/۱۰۰۰) پایین تر بود. ۲- پیک سنی بار این سرطان در زنان ایرانی درگروه های سنی ۵۹-۴۵ و بالای ۸۰ سال بود. ۳- سال های از دست رفته به علت مرگ زودرس یا ناتوانی به ازای هزار نفر (DALYs/۱۰۰۰) در گروه های سنی ۵۹-۴۵، ۶۹-۶۰ و ۷۹-۷۰ سال در زنان ایرانی کمتر از موارد مشابه در منطقه مدیترانه شرقی و همچنین جهان است.

Keywords:

Breast cancer , Burden of disease , Disability Adjusted Life Years (DALYs) , سرطان پستان , بار بیماری , سال های از دست رفته به علت مرگ زودرس یا ناتوانی(DALYs)

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :
  • ...