Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

کیفیت زندگی مرتبط با سلامتی در سالمندان: مطالعه ای جمعیتی

Year: 1384
COI: JR_PAHM-4-2_005
Language: PersianView: 29
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

Abstract:

سالمندی دوران حساسی از زندگی بشر است و توجه به مسایل و نیازهای این مرحله یک ضرورت اجتماعی است. با در نظر داشتن نیازهای خاص این دوران توجه به کیفیت زندگی در سالمندان نیز امر مهمی است که عمدتا مورد غفلت قرار می گیرد. در پژوهش حاضر به بررسی کیفیت زندگی مرتبط با سلامتی در سالمندی و عوامل جمعیتی موثر بر آن پرداخته شده است. نمونه مورد مطالعه به روش نمونه گیری خوشه ای تصادفی شده در سطح مناطق ۲۲ گانه شهر تهران انتخاب گردید. ابزار به کار برده شده به منظور اندازه گیری کیفیت زندگی، گونه فارسی پرسشنامه (The short form health survey: SF-۳۶) بود. همچنین اطلاعات مربوط به وضعیت سلامتی افراد از نظر ابتلا به بیماری های مزمن زمینه ای و نیز عوارض کوتاه مدت از طریق مصاحبه جمع آوری گردید. در مجموع ۳۹۶ سالمند مورد مطالعه قرار گرفتند. از این تعداد، ۳۹.۶% مصاحبه شوندگان زن و ۸۰.۳% متاهل بودند. از نظر توزیع سنی، ۸۲.۱% و گروه سنی ۷۴-۶۰ سال بوده و میانگین سال های تحصیل آنان ۵.۳ سال بود. در بررسی رابطه بین جنس و وضعیت سلامتی با میانگین امتیازهای سنجش های کیفیت زندگی در تمامی ابعاد تفاوت معنی داری از نظر آماری به دست آمد (P=۰.۰۰۷ to <۰.۰۰۱). در بررسی رابطه بین متغیرهای سن، تحصیلات، تاهل و شغل با امتیازهای سنجش های کیفیت زندگی نیز، در بیشترین موارد روابط آماری معنی داری مشاهده شد. یافته های مطالعه نشان دهنده آن است که کیفیت زندگی مرتبط با سلامتی در سالمندان با وضعیت سلامتی و متغیرهای جمعیتی وابسته است. باتوجه به نیازهای ویژه در این دوران، کیفیت زندگی در سالمندان می تواند به راحتی مورد تهدید قرار گرفته و از این رو در نظر داشتن عوامل زمینه ای موثر بر سطح کیفیت زندگی دوران سالمندی دارای اهمیت بالقوه ای است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_PAHM-4-2_005. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1448171/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
مریم سادات وحدانی نیا، و آزیتا گشتاسبی، و علی منتظری، و فرزانه مفتون، ،1384،کیفیت زندگی مرتبط با سلامتی در سالمندان: مطالعه ای جمعیتی،https://civilica.com/doc/1448171

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

  • ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support