ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارزیابی نیاز آبی دریاچه ارومیه با توجه به خشکسالیهای اخیر بر پایه وضعیت منابع آب سطحی و زیرزمینی

Year: 1391
COI: ICCE09_158
Language: PersianView: 1,299
This Paper With 7 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 7 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمود محمدرضاپورطبری - استادیار گروه عمران دانشکده فنی دانشگاه شهرکرد
مهدی ایل بیگی قلعه نی - کارشناس ارشد هیدروژئولوژی، شرکت مهندس مشاور ریآب

Abstract:

رشد و تمرکز فزاینده جمعیت در مناطق اطراف دریاچه ارومیه و به تبع آن افزایش بیرویه مصرف آب، منجر به عدم توازن اکولوژیکی دریاچه ونیازها شده است. دریاچه ارومیه نیز به عنوان بزرگترین دریاچه شور جهان با توجه به افزایش حقابههای تعریف شده بر منابع ورودی بر دریاچه، کهعمدتاً از منابع آب سطحی تأمین میشود، با افت شدید تراز و افزایش شوری مواجه شده و وضعیت محیطزیست اکولوژیکی منطقه دچار اختلال نموده است. در این مقاله وضعیت بیلان آبی دریاچه ارومیه و تغییرات سطح تراز آب آن با توجه به پارامترهای مختلفی از منابع آب سطحی و زیرزمینی مورد بررسی قرار گرفته است. در این بررسی پارامترهای بارندگی، تبخیر و میزان جریان ورودی از آبخوان مجاور دریاچه به عنوان مهمترین پارامترهای موثر بر بیلان در نظر گرفته شده است. دوره آماری شاخص در مطالعات صورت گرفته برابر با 36 سال و از سال آبی 45-44 لغایت 80-79 در نظر گرفته شده است. همچنین در این تحقیق سعی شده است که با در نظر گرفتن تغییرات تراز سطح دریاچه تا سال آبی85-84 وضعیت نیازهای آبی دریاچه با توجه به شوری آستانه در جهت تأمین نیازهای اکولوژیکی تعیین گردد. نتایج نشان میدهد که با توجه به خشکسالیهای اخیر، روند نیازهای آبی دریاچه به صورت تصادعدی افزایش داشته که ادامه این روند میتواند منجر به خشک شدن آن گردد. ذکر این نکته ضروری است که این دریاچه با توان 35 میلیارد متر مکعب درگذشته دارای آوردی معادل 9 میلیارد متر مکعب بوده و تحت چنین شرایطی توانسته پایداری خود را علیرغم کاهش قابل توجه در میزان جریانهای ورودی حفظ نماید اما در شرایط کنونی به دلیل افزایش نیازهای آبی مصارف حوضههای اطراف دریاچه و تعدد ساخت سد بر روی رودخانههای منتهی به آن، جریانات ورودی به دریاچه به میزان 77 درصد کاهش یافته و وضعیت این تالاب بینالمللی را با بحرانی جدی مواجه نموده است

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICCE09_158. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/165226/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
محمدرضاپورطبری، محمود و ایل بیگی قلعه نی، مهدی،1391،ارزیابی نیاز آبی دریاچه ارومیه با توجه به خشکسالیهای اخیر بر پایه وضعیت منابع آب سطحی و زیرزمینی،9th International Congress on Civil Engineering،Isfahan،https://civilica.com/doc/165226

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • مهندسین مشاور آبگیر، (1387)، "گزارش مدیریتی مطالعات تعیین نیاز آبی ...
 • مهندسین مشاور یکم، (1381)، " مدیریت زیست محیطی دریاچه ارومیه" ...
 • مهندسین مشاور یکم، (1384)، "مطالعات مدهای زیست‌محیطی طرح‌های توسعه منابع ...
 • مهندسین مشاور یکم، (1384)، "مطالعات مدیرت جامع منابع آب حوضه ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
  این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: دانشگاه دولتی
  Paper count: 7,777
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support