Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

کاهش رشد و عملکرد کمی و کیفی نیشکر، با شور شدن آب رود کارون درجنوب خوزستان

Year: 1390
COI: NCAGM01_143
Language: PersianView: 2,623
This Paper With 7 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 7 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمود چناری - کارشناس آبیاری -زهکشی و کارشناس ارشد هوا شناسی کشاورزی
عبدالغفور احمدپور - کارشناس ارشد خاک شناسی.

Abstract:

نیشکر گیاهی آب دوست است و در خوزستان از نیمه ی تابستان تا نیمه ی پاییز، کشت می شود. با شرایط خوب بهره برداری،ریشه ی آن در عمق 50-10 سانتی متری خاک قرار می گیرد و بیش از پنج سال پایدار است. بهترین زمان برداشت محصول نیاز آبان تا پایان اسفند هر سال می باشد. مصرف آب نیشکر در خوزستان، متناسب با بافت خاک و زمان آبیاری، 1800-1200مترمکعب در هکتار در هر بار آبیاری، میانگین دور آبیاری گیاه کشت اول و بازرویی های آن به ترتیب نزدیک به 30 و 25 بار درمدت یک سال میباشد. نزدیک به 90 % مصرف آب نیشکر در دورهی رشد حداکثر- شش ماه نخست سال- است.در خشکسالی های شدید و بسیار شدید، حجم آب رودخانه ی کارون به شدت کاهش می یابد که باعث افزایش غلظت املاحآب می گردد. با محدودیت برداشت آب، برنامهی معمول آبیاری نیشکر، به میانگین نزدیک به 15 بار در طول فصل رشد کاهشمی یابد و سبب مشکلاتی، مانند خشکی بیش تر سطح خاک و جریان شدیدتر آب مویینگی از عمق خاک به سطح زمین، می -گردد. افزایش شدت جریان معکوس آب، نمک بیش تری را به سطح خاک جابه جا کرده، اطراف ریشه را بیش تر شور می نماید .آستانه ی تحمل شوری گیاه نیشکر 1,7 دسیزیمنس بر متر و جزء گیاهان نیمه حساس به شوری است . در مناطق نیشکرکاریخوزستان حداکثر شوری خاک برای کشت نیشکر 4 دسی زیمنس بر متر در نظر گرفته می شود. البته این در وضعیتی است کهدر هر بار آبیاری، آب مورد نیاز برای خاکشویی نیز منظور شده باشد . در واحدهای کشت و صنعت توسعه ی نیشکر جنوب اهواز مقادیر اندازه گیریشده میانگین EC آب رودخانه نزدیک به هم و در واحد امیر کبیر در محل ایستگاه پمپاژ اصلی در شرایط ترسالی و نرمال نزدیک به 1,3 و در زمان خشکسالی ها به بیش از 2,5 و حداکثر آن در خشکسالی های 86 و 87 به بیش از4 دسیزیمنس بر متر رسیده است . همچنین در این واحد میانگین EC مزارع، پس از برداشت در سال های 85، 86، 87 و 88 به ترتیب 3، 3، 8، 3، 5، 6 و 1، 7 دسی زیمنس بر متر م یباشد که افزایش شوری مزارع را در خشکسالی های پیاپی نشان می دهد. میانگین رشد نیشکر، در هفته ی هفتم اندازه گیری، یعنی اول تابستان سال های 85، 86، 87 و 88، به ترتیب 86، 64، 1، 43 و 7،38 سانتی متر و در در پایان دوره ی رشد در هفته ی بیست و سوم اندازه گیری یعنی نیمه ی مهرماه به ترتیب 1، 234، 220، 172 و 2، 138 سانتی متر می باشد که کاهش رشد نیشکر و در پی آن، کاهش عملکرد در هنگام خشکسالی ها آشکارا دیده می شود.شود.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCAGM01_143. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/173359/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
چناری، محمود و احمدپور، عبدالغفور،1390،کاهش رشد و عملکرد کمی و کیفی نیشکر، با شور شدن آب رود کارون درجنوب خوزستان،1st National Conference on Agrometeorology and Agricultural Water Management،Karaj،https://civilica.com/doc/173359

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

  • بنی‌عباسی، ن، بررسی اثر شوری بر کمیت و کیفیت نیشکر ...
  • گزارش‌های سالانه، مدیریت مطالعات کاربردی کشت و صنعت امیر کبیر1383-1387. ...
  • گزارش‌های سالانه، مدیریت مطالعات کاربردی کشت و صنعت‌های تابعه(امام خمینی، ...
  • _ (مترجم).1383. نیشکر، نویسنده فرانک بلاک برن؛ انتشارات دانشگاه شهید ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند


بر اساس سیستم تحلیلی استنادات مقالات، تاکنون برای نگارش 1 Paper استفاده شده است.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support