Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

اثر زیست محیطی مهندسی شالیزار بر کاهش گسیل گاز گلخانهای متان

اولین کنفرانس ملی هواشناسی و مدیریت آب کشاورزی
Year: 1390
COI: NCAGM01_151
Language: PersianView: 1,206
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

علی بخت فیروز - دانشجوی کارشناسی ارشد هواشناسی کشاورزی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع
محمود رائینی - دانشیار گروه مهندسی آب دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری
قاسم آقاجانی مازندرانی - مربی گروه مهندسی آب دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری
فخرالدین قاسمی - کارشناس ارشد آبیاری و زهکشی

Abstract:

گرمایش جهانی و تغییر اقلیم به عنوان پیامدهای تجمع گازهای گلخانهای در جو زمین، دو چالش زیست محیطی مهم درجهان، به ویژه در خاورمیانه بدلیل کمبود منابع آب، می باشند. یکی از گازهای موثر در گرمایش جهانی متان می باشد کهمحصول فرآیندهای احیاء در خاک بوده و به وسیله تجزیه میکروبی کربن آلی در شرایط بیهوازی مانند شالیزارها ایجاد می-شود. اگرچه مقدار خالص گسیل متان در مقایسه با دیاکسیدکربن کم است ولی اثر آن در جذب اشعه مادون قرمز و در نتیجهگرمایش جهانی بسیار بیشتر است. از آنجاکه باکتریهای تولیدکننده متان کاملاً غیرهوازی میباشند، بنابراین زهکشی خاک واستفاده از روش آبیاری غرقاب متناوب به جای غرقاب دائمی در شالیزارها موجب توقف فعالیت میکروارگانیسم ها و کاهشتولید متان میشود. چنین مدیریتی نیازمند تغییر سیستم سنتی شالیزار و مدیریت مستقل زراعی با احداث شبکههای آبیاری وزهکشی و نیز مدیریت تکمیلی با زهکش زیرزمینی است که در حال حاضر در قالب پروژههای یکپارچهسازی اراضی شالیزاریتوسط وزارت جهادکشاورزی در دو استان شمالی کشور در حال اجراست. در این پژوهش، اثر زهکشی میان فصل بر تولید متانتحت سه تیمار کرتهای سنتی، کرتهای با زهکش سطحی و کرتهای با زهکش زیرزمینی با اعمال زهکش میانفصل در اراضیشالیزاری دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری بررسی شد. 25 روز پس از نشاکاری برنج، آبیاری در کلیه تیمارها قطعگردید. 7 روز پس از قطع آبیاری، سطح ایستابی در کرتهای زهکش زیرزمینی، زهکش سطحی و کرتهای سنتی به ترتیب تاعمق 0/7، 0/1 و 0/03 متری زیر سطح زمین پایین برده شد. آنالیز نمونه های هوای تهیه شده از اتاقک های شیشه ای نصب شده در تیمارهای مختلف نشان داد که کمترین مقدار تولید متان در تیمار زهکش زیرزمینی رخ داده است و پس از آن بهترتیب تیمار زهکش سطحی و تیمار سنتی قرار گرفتند. بر اساس نتایج، افت سطح ایستابی و تغییر شرایط محیط ریشه ازوضعیت بی هوازی به هوازی می تواند سبب کاهش انتشار متان از اراضی شالیزاری گردد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCAGM01_151. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/173367/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
بخت فیروز، علی و رائینی، محمود و آقاجانی مازندرانی، قاسم و قاسمی، فخرالدین،1390،اثر زیست محیطی مهندسی شالیزار بر کاهش گسیل گاز گلخانهای متان،1st National Conference on Agrometeorology and Agricultural Water Management،Karaj،https://civilica.com/doc/173367

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

  • پورخباز، علیرضا، پورخباز، حمیدرضا، 1381، عمده‌ترین آشفتگیهای _ محیطی قرن ...
  • جلالی کوتنایی، ن. 1388. مبانی و ضوابط مطالعات، طراحی و ...
  • نخستین کنفرانس ملی هواشناسی و مدیریت آب کشاورزی 1 و ...
  • Akira Nagata, MAFF, March 2010. Mitigation of Methane Emissions from ...
  • Daneshnameh Roshd, 2008, http ://daneshnamel .rO shd _ ir/mav ara/m ...
  • LI, C., 2007 Quantifying greenhouse gas emissions from soils: Scientific ...
  • Pathak, H., C. Li and R. Wassmann, 2005. Greenhouse gas ...
  • Johnson, J., M., F., Franzluebbers, A., 2007, Agricultural Operations to ...
  • NOAA, National Oceanic and Atmospheric Administration, 2005, Annual Greenhouse Gas ...
  • WMO, World Meteorological Organization, 2006, The State of Greenhouse Gases ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support