Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بازشناسی نقش کیفیت کالبدی- بصری فضاهای شهری در توسعه گردشگری شهری (نمونه موردی: شهرنیاسر)

اولین همایش ملی جغرافیا و گردشگری در هزاره سوم
Year: 1391
COI: NGTC01_170
Language: PersianView: 1,884
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمود قلعه نویی - دکترای شهرسازی. دانشار و مدیر گروه شهرسازی دانشگاه هنر اصفهان، گروه ش
حمیدرضا عطائی نجف آبادی - کارشناس ارشد طراحی شهری، مربی دانشگاه غیرانتفاعی سپهر اصفهان

Abstract:

امروزه صنعت گردشگری و ایجاد جاذبه های آن در جهت توسعه اقتصادی و فرهنگی شهرها مورد توجه بسیاری از کشورها قرار گرفته است که بعضی از شهرها با داشتن پتانسیل ها و ارائه خدمات و امکانات مناسب، بستر مطلوبی را برای جذب توریست فراهم آورده اند. در این میان شهرهایی نیز با وجود پتانسیل بالای جذب توریست، دچار رکود صنعت گردشگری هستند که می توان گفت رکود جنبه کالبدی- بصری می تواند یکی از دلایل تضعیف این صنعت باشد که با ارتقاء آن می تان پیامدی همچون بازگشت هویت و معنای از دست رفته آن را انتظار داشت. از طرفی می دانیم بینایی مهمترین و تأثیرگذارترین عامل در فرآیند ادراک انسان از محیط می باشد که با شناخت مؤلفه های مؤثر بر آن در فرم کالبدی می توان از یک طرف به ایجاد زیبایی بصری و از طرف دیگر به عناصر کالبدی ارزشمند دست یافت. ا ین مقاله نشان می دهد دید و منظر به عناصر کالبدی ارزشمند سبب غنای ارزشهای اجتماعی، اقتصادی و افزایش توریست پذیری فضاهای شهری گشته و می تواند تأثیر به سزایی را در توانایی، جهت یابی، ایجاد خاطره و هویت برای مردم شهر و همچنین گردشگران داشته باشد. این نوشتار در ابتدا به تبیین جایگاه کیفیت کالبدی- بصری در جهت ارتقاء گردشگری شهری و بهبود کیفیت زندگی شهروندان خواهد پرداخت و در ادامه به بررسی نگرش کالبد محور و مؤلفه هایی از عناصر کالبدی که به ارتقاء کیفیت های بصری خواهد انجامید، می پردازد که می توان از آنها به عنوان ابزاری در جهت افزایش حضور مردم در محیط های شهری، جذب گردشگران و مدت ماندگاری آنها در فضاهای شهری استفاده نمود. نتایح حاصل از این پژوهش در شهر نیاسر به عنوان یک شهر دارای پتانسیل بالای جذب توریست مورد واکاوی قرار گرفته است. لازم به ذکر است که روش تحقیق در این پژوهش توصیفی- تحلیلی می باشد که از مطالعات کتابخانه ای، مرور متون و منابع، بررسی های میدانی و گردآوری مستندات تصویری بهره گرفته است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NGTC01_170. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/173798/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
قلعه نویی، محمود و عطائی نجف آبادی، حمیدرضا،1391،بازشناسی نقش کیفیت کالبدی- بصری فضاهای شهری در توسعه گردشگری شهری (نمونه موردی: شهرنیاسر)،The First National Conference on Geoghraphy and tourism in Third Millenium،Najafabad،https://civilica.com/doc/173798

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

  • گلکار، کوروش. 1380. مولفه‌های سازنده کیفیت طراحی شهری. دانشگاه شهید ... [Journal Paper]
  • میرمقدایی، مهتا. 385 1.هویت کالبدی شهر: مطالعه موردی تهران. تهران:مرکز ...
  • حجت، عیسی.1384. هویت انسان ساز، انسان هویت پرداز(تاملی در رابطه ...
  • هال، ادوارد. تی.1376. بعد پنهان. ترجمه منوچهر طبیبیان. تهران: انتشارات ...
  • _ قرایی، فریبا.1387. هویت تابعی از کالبد یا کالبد تابعی ...
  • Arefi, M. 1999. None - Place and placelessess as narrative ...
  • Bott, Suzanne; G.Cantrill, james; Mayer, Olin Eugene.2003 .place and the ...
  • Rapoport, A.1990.The meaning of the built enviroment: a nonverbal _ ...
  • Carmona, Matthew. 2003. Public places- urban spaces: The Dimensions of ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 2,681
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support