بررسی تکثیر گردوی ایرانی ژنوتیپ Z60 در شرایط درون شیشه ای

Publish Year: 1390
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: Persian
View: 889

متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

  • Certificate
  • من نویسنده این مقاله هستم

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این Paper:

شناسه ملی سند علمی:

BAGHBANI07_091

تاریخ نمایه سازی: 6 دی 1391

Abstract:

گردوی ایرانی از زمان های گذشته به دلیل مزه خوب و مغذی بودن مورد توجه بوده است . همچنین کیفیت خیلی خوب چوب گرد و علت کاربرد زیاد آن در صنایع چوب می باشد. به منظور تکثیر غیر جنسی گردو نوک سرشاخه و جوانه های چوب از نهال های پیوندی ژنوتیپ Z60 جمع آوری شدند و از آنها به عنوان ریزنمونه ها استفاده گردید. جهت ضدعفونی، ریزنمونه ها به مدت 30 ثانیه در محلول الکل 70 % و 10 دقیقه در محلول هیپوکلریت سدیم با 1/5 درصد کلر فعال فرو برده شدند. در نهایت، ریزنمونه های ضدعفونی شده 3 بار با آب مقطر استریل شسته شدند . ریزنمونه های استریل شده روی محیط DKW با 1 میلی گرم در لیتر GA3 کشت شدند. غلظت های مختلف هورمون بنزیل آمینو پورین (BAP)، صفر ، 0/5 و 1 و 1/5 میلی گرم در لیتر به همراه 0/01 میلی گرم در لیتر ایندول- 3- بوتریک اسید (IBA) برای پرآوری ریزنمونه ها استفاده شد. ریزنمونه های پرآوری شده جهت ریشه زایی به محیط یک چهارم DKW با 3 میلی گرم در لیتر IBA انتقال یافتند. نتایج نشان داد که بین غلظت های مختلف BAP تفاوت معنی داری وجود دارد، که استفاده از 1/5 میلی گرم در لیتر BAP در مرحله پرآوری نسبت به دیگر غلظت ها بهتر بود.

Authors

سمیه غارتی

دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه زنجان - استادیار پژوهشکده بیوتکنولوژی

رضا ضرغامی

دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه زنجان

محمد اسماعیل امیری

استادیار پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران- کرج-دانشیار گروه علوم با

کوروش وحدتی

دانشیار گروه علوم باغبانی پردیس ابوریحان دانشگاه تهران

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :
  • McGranahar GH, Leslie CA and Driver JA (1988) In vitro ...
  • Saadat Y and Hennerty M (2002) Factors affecting the shoot ...
  • Vahdati K, Rezaee R and Mirmasoumi M (2009) M ic ...