بررسی اثر استفاده از پوشش های سطحی زیست تخریب پذیر روی جذب آب و ویژگی های مکانیکی کاغذ سفید مورد استفاده در محیط های سرد

Publish Year: 1402
نوع سند: مقاله ژورنالی
زبان: Persian
View: 61

This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

  • Certificate
  • من نویسنده این مقاله هستم

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این Paper:

شناسه ملی سند علمی:

JR_STP-14-54_001

تاریخ نمایه سازی: 19 شهریور 1402

Abstract:

این تحقیق با هدف بررسی اثر استفاده از پوشش­های نانو ساختار زیست تخریب پذیر روی جذب آب و دیگر ویژگی­های فیزیکی و مکانیکی کاغذ سفیدی که در محیط­های سرد مورداستفاده قرار می­گیرد، انجام شد. برای این منظور کاغذ سفید ۱۲۷ گرمی تهیه و مورد آزمون قرار گرفت. ابتدا کاغذها روی یک تخته لایه مهار شدند. پس از اعمال پوشش و تهیه نمونه­های متعدد برای انجام آزمایش کاغذهایی با وزن پوشش یکسان انتخاب شدند. با توجه به عدم امکان دقیق مقدار پوشش­دهی، از کاغذهایی با پوشش حدود ۱۵ گرم بر مترمربع برای  آزمون­های بعدی استفاده شد. بعد از اعمال، کاغذهای پوشش داده شده در دمای محیط خشک شدند. سپس نمونه­ها در داخل فریزر به مدت ۲ و ۴ ماه قرار گرفتند. قبل از آزمون­، نمونه­های شاهد و پوشش داده شده در شرایط محیطی استاندارد (دمای ۲۰ درجه سلسیوس و رطوبت نسبی ۶۵%) قرار گرفتند. نتایج نشان داد که جذب آب نمونه­ها بعد از پوشش­دهی، کاهش یافته است. علت این امر این است که محلول پوشش به کار رفته در منافذ کاغذ نفوذ کرده و سبب کاهش قطر منافذ گشته است، در نتیجه سرعت عبور آب در منافذ کاغذ کاهش یافته است. در نمونه­های پوشش­دهی و فریز شده، افزایش ضخامت و کاهش صافی سطح و خواص مقاومتی نسبت به نمونه­های شاهد فریز نشده، مشاهده شده است.

Authors

جعفر ابراهیم پور کاسمانی

دانشیار، گروه مهندسی چوب و کاغذ، واحد سوادکوه، دانشگاه آزاد اسلامی، سوادکوه، ایران

احمد ثمریها

استادیار، گروه صنایع چوب، دانشگاه فنی و حرفه ای، تهران، ایران

داریوش خادمی شورمستی

استادیار، گروه کشاوزری، واحد سوادکوه، دانشگاه آزاد اسلامی، سوادکوه، ایران

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :
  • Rajabi and A. Saber, “A Review of the Fruit and ...
  • Sodifi, N. nazarnezhad, and H. Sharifi, “Investigation of barrier properties ...
  • نمایش کامل مراجع