ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی عوارض ژئومورفولوژیکی و پتانسیلهای زمینگردشگری کویر لوت

Year: 1391
COI: GSI31_144
Language: PersianView: 883
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

عبداله یزدی - هیئت علمی گروه زمین شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کهنوج
محمد هاشم امامی - هیئت علمی پژوهشکده علوم زمین، تهران
محسن شفیعی - مدیریت زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب کشور، شیرا

Abstract:

امروزه نقش صنعت گردشگری بیش از پیش اهمیت یافته و کشورهای توسعه یافته با توجه به منابع طبیعی خود، سعی در حداکثر بهره برداری از آنها را دارند.کشور ایران نیز دارای طبیعتی زیبا، اقلیم متنوع و دارای مناطقی سرشاراز پدیدههای منحصر به فرد علوم زمین میباشد که بررسی این جاذبهها ، برای شناخت بیشتر آنها ضروری به نظر میرسد. هدف از این نوشتار، مطالعه و معرفی جاذبههای شگفت انگیز ژئومورفولوژیکی کویر لوت و یافتن راهکارهایی درتوسعه زمینگردشگری این بیابان میباشد . لوت سرزمینیست خشک، وسیع و نسبتاً آشف نشده، در بخش شرقی ایران مرآکزی، که چندین رکورد زمینشناختی و ژئومورفولوژیکی منحصر به فرد در جهان را داراست. چشم اندازهای بی نظیری چون: بزرگترین یاردانگ یا آلوتهای جهان، بزرگترین نبکاها از لحاظ ارتفاع و محیط و داغ ترین نقطه آره زمین، و همچنین گونههای آم نظیری از بافت و ساختارهای بیابانی همچون: تپهها و کوه- های ماسهای بسیار بلند، برخانها ، پهنههای رسی گسترده با ریختهای وی ژه و زیبا، گستره بازالتی گندم بریان، رود شور، ربدوه ا، نمکزارهای زیبا و پلیگونهای نمک و... در این کویر قرار دارد ، که گستره وسیع و متنوعی از زیبائیها و پدیدهای جغرافیایی بیابان را به نمایش میگذارد. شیوهی مورد استفاده دراین تحقیق، توصیفی-تحلیلی است که با استفاده از منابع کتابخانهای، تفسیر تصاویر ماهوارهای وبررسیهای میدانی صورت گرفته است. نتایج بررسیها نشان میدهد که کویرلوت از قابلیت بسیار زیادی در انجام مطالعات تکمیلی و همچنین تاثیر در روند توسعه و بهرهبرداری اقتصادی در سطوح ملیو بینالمللی برخوردار است. این در حالیست که تبلیغات، تشکیلات و تسهیلات توریستی منطقه بسیار ضعیف است. از این رو موانع توسعه زمینگردشگری درکویرلوت شناسایی، و راهکارهایی از قبیل: توسعهی راههای دسترسی به جاذبههای لوت، احداث مراکز توسعه ژئوتوریسم، تبلیغات و معرفی جاذبههای کویر، اعزام راهنما به همراه گردشگران، ارتقاء امنیت منطقه، گسترش مراکز اقامتی و... جهت بهرهبرداری بهتر از پتانسیلهای کویرارائه شده است. همچنین به موازات بازدید از جاذبههای کویرلوت، در جهت توسعهی ژئوتوریسم منطقه، فعالیتهای مفرح و مهیج دیگری نظیر: اسکی روی ماسه، مسابقات اتومبیلرانی و رالیی کویر، دوچرخهسواری استقامتی و موتورسواری، حمام آفتاب، رصدستارگان، شترسواری، کواد سواری، پرواز با چتر پاراسل و... نیز پیشنهاد گردید.

Keywords:

عوارض ژئومورفولوژیکی، زمینگردشگری، کویر لوت

Paper COI Code

This Paper COI Code is GSI31_144. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/187050/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
یزدی، عبداله و امامی، محمد هاشم و شفیعی، محسن،1391،بررسی عوارض ژئومورفولوژیکی و پتانسیلهای زمینگردشگری کویر لوت،31st Symposium of Geosciences،Tehran،،،https://civilica.com/doc/187050

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • ابراهیم‌زاده، عیسی.، 1388، بنیانهای جغرافیایی جنوب‌شرق ایران، انتشارات‌دانشگاه سیستان وبلوچستان، ...
 • امری کاظمی، ع. 1388 _ اطلس توانمندی‌های ژئوپارک و ژئوتوریسم ...
 • بیاتی خطیبی، م.، شهابی، ه. و قادری، ه.، 1389، ژئوتوریسم ...
 • ثروتی، م.، قاسمی، ا.، 1387، را هبردهای ژئوتوریسم در فارس، ...
 • -- نگارش، ح.، خسروی، م.، 1377، کلیات ژئومورفولوژی ایران، انتشارات ...
 • سلوتی، س.، بابانیاوردی، م.، 1390، بیابان گردی در ایران، انتشارات ...
 • معتمد، ا.، 1352، مسائل زمین‌شناسی چاله لوت، نشریه گزارشهای‌جغرافیا یی ...
 • وب سایت کویر و بیابانهای ایران، به آدرس: http://www .irandesert.com ...
 • Amri Kazemi, A., Mehrpooya, A., 2006, Geotourism Resources of Iran, ...
 • Dowling, R.K., Newsome, D. 2006, Geotourism, oxford, Burlington (Elsevier Butter ...
 • Heggi, Travis W., 2009, Geotourism and volcanoes: Health hazards facing ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: Azad University
  Paper count: 213
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support