اثر افزودنی های گیاهی تجاری کوکسان، اوایکس پلنت و انتکس در آب و خوراک بر عملکرد رشد، ریخت شناسی و میکروفلور روده و پاسخ ایمنی جوجه های گوشتی

Publish Year: 1402
نوع سند: مقاله ژورنالی
زبان: Persian
View: 62

This Paper With 14 Page And PDF Format Ready To Download

  • Certificate
  • من نویسنده این مقاله هستم

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این Paper:

شناسه ملی سند علمی:

JR_ARGU-12-3_001

تاریخ نمایه سازی: 18 دی 1402

Abstract:

در این تحقیق، اثر افزودنی­های گیاهی تجاری کوکسان، اوایکس پلنت و انتکس بر عملکرد رشد، ریخت­شناسی و میکروفلور روده و پاسخ­های ایمنی جوجه­ های گوشتی بررسی شد. تعداد ۳۳۶ قطعه جوجه گوشتی سویه راس ۳۰۸ در قالب طرح کاملا تصادفی با هفت تیمار، چهار تکرار و ۱۲ قطعه جوجه در هر تکرار توزیع شدند. تیمارهای آزمایشی شامل شاهد (بدون افزودنی گیاهی) و اضافه کردن افزودنی­های گیاهی کوکسان در خوراک (mg/kg ۳۰۰) و آب (L ۱۰۰۰/ mL۲۰۰)، اوایکس ­پلنت در خوراک mg/kg) ۲۰۰) و آب (L ۱۰۰۰/mL ۱۳۵) و انتکس در خوراک  (mg/kg ۵۰۰) و آب (L ۱۰۰۰/mL ۳۵۰) بودند. مصرف روزانه خوراک و آب، افزایش وزن روزانه و ضریب تبدیل خوراک در کل دوره، تفاوت معنی­داری را در بین تیمارها نشان نداد. همچنین تیمارهای آزمایشی بر طول نسبی دئودنوم، ژژنوم، سکوم و کولون، و طول و مساحت پرز، عمق کریپت، ضخامت لایه لامینا پروپریا، ضخامت لایه عضلانی و ضخامت لایه ادونتیس اثری نداشتند. افزودن اوایکس ­پلنت و انتکس در خوراک سبب کاهش شمار باکتری اشریشیا کلی شد و مصرف کوکسان در آب، اوایکس ­پلنت در خوراک و آب و انتکس در خوراک سبب افزایش شمار باکتری­های لاکتوباسیلوس­ شد (۰۵/۰>P).  عیار آنتی­بادی علیه SRBC در ۲۸، ۳۵ و ۴۲ روزگی در تمام جوجه­های مصرف کننده افزودنی گیاهی در آب  بالاتر بود (۰۵/۰P<). نتایج این تحقیق نشان داد که استفاده از این افزودنی­های گیاهی در آب نسبت به افزودن آنها در خوراک سبب افزایش بیشتر پاسخ های ایمنی جوجه­ های گوشتی می­ شود.

Authors

نسترن زیرانی

دانش آموخته کارشناسی ارشد، گروه علوم دامی، دانشکده علوم کشاورزی، دانشگاه گیلان

مهرداد محمدی

دانشیار، گروه علوم دامی، دانشکده علوم کشاورزی، دانشگاه گیلان

مازیار محیطی اصلی

دانشیار، گروه علوم دامی، دانشکده علوم کشاورزی، دانشگاه گیلان

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :