Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارزیابی کیفیت آکوستیکی مسجد جامع یزد

Year: 1391
COI: ISAV02_094
Language: PersianView: 2,299
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سمیرا صفی - دانشکده هنر ومعماری، دانشگاه یزد، صفائیه، بلواردانشگاه، خیابان پژو
عباس غفاری - دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه هنر، خیابان آزادی، نرسیده به طالق
نریمان فرحزا

Abstract:

در جوامع اسلامی مساجد به عنوان مهم ترین مکان برای عبادت و حس هویت می باشند . مساجد از جمله مهم ترین فضاهایی است که به کیفیت مطلوب فهم گفتار در فضاهای مختلف نیاز دارد . مطالعه آکوستیک در مساجد با توجه به معیارهای آکوستیک و کیفیت صدا و فهم آن سالهاست کهمورد غفلت قرار گرفته است. بر این اساس دراین مقاله سعی شده تا کیفیت آکوستیک مسجد جامع یزد را به عنوان یکی از شاهکارهای معماری وتاریخی ایران مورد بررسی قرار دهد . این مسجد با تزیینات آجری ضربی و نقوش معلقی و کتیبه های کاشی معرق مزین شده است. زیباترین بخش بنا را می توان مجموعه گنبدخانه و ایوان و فضای پیرامون آن نامید . فضای گنبدخانه و محراب اصلی با کاشی معرق پوشیده شده است.این فضا بافیلپوشهای مقرنس کاری شده و تزیینات زیبای آجر و کاشی به گنبد متصل می شود . شبستان های شرقی و غربی گنبدخانه نیز با گچ و آجرپوشش داده شده و با غلام گردش هایی با طاق های متقاطع به مقصوره پیوند داده می شوند . روش تحقیق و پژوهش مورد استفاده از نوع شبیهسازی و محاسبات دقیق با نرم افزار EASE 4/3 بوده و در نهایت حاصل قیاس خروجی های شبیه سازی با خروجی های سنجش و اندازه گیری میدانی نتایج و فرضیه استنتاج می شود.نتایج حاصل رابطه میان زمان واخنش و حجم و پوشش فضایی را نشان می دهد . در شبیه سازی آکوستیکیانجام گرفته درفضاهای مختلف مسجد شاهد توزیع مناسب صدا ) 8SPL تراز صدای مناسب (در تمامی نقاط مسجد هستیم . زمان واخنش صوتیحاکم بر فضا سیر نزولی از فرکانسهای پایین به فرکانسهای بالا را نشان می دهد که این پدیده منطبق بر قوانین و استاندارد های مطرح شده در بحث ROOM ACOUSTICS می باشد.این نتیجه ناشی از تزیینات مناسب و متفاوت آجر وکاشی فضا بخصوص نحوه ی آجر چینی وبند آجر منظم آن حاصل می آید

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ISAV02_094. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/188731/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
صفی، سمیرا و غفاری، عباس و فرحزا، نریمان،1391،ارزیابی کیفیت آکوستیکی مسجد جامع یزد،2nd International Conference on Acoustics and Vibration،Tehran،https://civilica.com/doc/188731

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

  • گودرزنیا ایرج، کریمی احمد "بررسی نقش گنبد اصلی در آکوستیک ...
  • پایان نامه کارشناسی ارشد "بررسی اثر گوشه بندی (کاربندی، یدی ...
  • Orfali.w .« Influence of the Architectural Type and Mosque's Basic ...
  • Long, M. (2006). Architectural Acoustics. Elsevier Academic Press: London(2006) ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Reviews

5.00
1 تعداد پژوهشگران نظر دهنده
5 1
4 0
3 0
2 0
1 0
نقد پژوهشگران در مورد Paper ارزیابی کیفیت آکوستیکی مسجد جامع یزد
mohamadreza.borhani . (1396/09/03): بسیار عالی ،مختصر ،مفید و در عین حال کامل

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 14,328
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support