Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی تناسب نیمکت های موجود در محیط های آموزشی با ویژگی های آنتروپومتریکی دانش آموزان مقطع ابتدایی

Year: 1390
COI: CISEDUCATION01_005
Language: PersianView: 4,842
متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

Buy and Download

متن کامل (فول تکست) این مقاله منتشر نشده و یا در سایت موجود نیست و امکان خرید آن فراهم نمی باشد.

Authors

وحید ساری صراف - استادیار دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تبریز
سودابه مرتضی وند - دانشگاه تبریز
محمد نریمانی - دکترای روانشناسی، استاد دانشگاه محقق اردبیلی
فریده مردی - کارشناس تربیت بدنی، گرایش فیزیولوژی ورزشی، دانشگاه تبریز

Abstract:

محیط زندگی و فعالیت انسان باید متناسب با وضعیت فیزیکی روانی و قابلیت های جسمانی او به گونه ای طراحی گردد.( که هیچ گونه فشار و آسیبی را به وی وارد نیاورد( 1ارگونومی دانشی است که هدف آن برقراری روابط بهینه بین انسان و محیط کار او می باشد. این علم از اجزاء مختلفیتشکیل شده است که یکی از این اجزاء آنتروپومتری نام دارد و عبارت می باشد از سنجش و اندازهگیری ابعاد و اندازه ها و مشخصات بدنی افراد جهت طراحی تجهیزات و فضاهای کاری. این موضوع در مورد دانش آموزانی که بیشتر وقت خود را پشت میز و صندلی ها سپری می کنند، صادق است. متأسفانه میز و صندلی هایی که در حال حاضر در مدارس ایران مورد استفادهقرار می گیرند به نظر می رسد که متناسب با ابعاد بدنی دانش آموزان محلی طراحی نشده اند. در دنیا مطالعات نتروپومتریکیزیادی در گروه های سنی مختلف به منظور تعیین اندازه میز و صندلی ها انجام شده است. اما در کشور ما وجود چنین .( اطلاعاتی جهت طراحی میز و صندلی های مدارس نادر است( 1در طول زندگی هر دانش آموز، یک چهارم روز در مدرسه به سر می رود و آن ها 80 % از این زمان را در حالت نشستن وانجام تکالیف مدرسه هستند( 3). وضعیت ایستا و نشسته و رو به جلو، فشار فیزیولوژیکی زیادی بر عضله ها، لیگامان ها و بردیسک های بین مهره ای وارد می کند( 11 ). صندلی و میز جزء فیزیکی مهمی در محیط یادگیری است. انتظار می رود صندلی یا نیمکت های آموزشی، با ایجاد راحتی و فعالیت بدون فشار فیزیکی، یادگیری را تسهیل نماید( 9). طبق مطالعات انجام شده،استفاده طولانی مدت از میز و صندلی با ابعاد نامتناسب، نه تنها مخل رشد جسمانی بوده، بلکه در توانایی یادگیری دانش آموزان اختلال ایجاد می کند، زیرا با نشستن نامناسب و تنش زا، توانایی تمرکز افراد به هم می خورد. همچنین این امر باعث اختلالات ستون فقرات مانند اسکولیوز، لوردوز و کیفوز خواهد شد

Paper COI Code

This Paper COI Code is CISEDUCATION01_005. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/189341/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
ساری صراف، وحید و مرتضی وند، سودابه و نریمانی، محمد و مردی، فریده،1390،بررسی تناسب نیمکت های موجود در محیط های آموزشی با ویژگی های آنتروپومتریکی دانش آموزان مقطع ابتدایی،1st Conference of Iranian Studendts of Education،Tehran،https://civilica.com/doc/189341

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • دیانت ایمان، پورجعفری مهرزاد(1384)، طراحی صندلی کلاس درس دبیرستان های ...
 • Bradford D.S, Lonstein J.E, Moe J.H, Ogilvie J.W, Winter R.B, ...
 • Castellucci H.I., Arezes P.M., Viviani C.A, (2010). Mismatch between classroom ...
 • Dury C.G., Coury B.G. (1982) A methodology for choir evaluation. ...
 • Genady A.M, Karowowski W, (1993). The effect of neutral posture ...
 • Grimes P, Legg S, (2004). M usculoskeletl disorders (MSD) in ...
 • Hira D.S, (1980). An ergonomic approisal of educotional desks. Ergonomics ...
 • Hwa S .Jung, (2005). A prototype of on adjustable choir ...
 • Mohamad Tharriq M.G, Munasinghe H.P, Abeyesekara J.D, (2010) Designing choirs ...
 • Moon J.H., Lee J.S., Kang M.J., Kang S.W., Kim H.J. ...
 • Pa nagiotopoulou G., Christoulas K., Papanckolaou A., Mandroukas K. (2004). ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 24,309
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support