طراحی الگوی بلوغ قابلیت منابع انسانی در میان اعضای هیات علمی بر مبنای نظریه داده بنیاد( مورد مطالعه :دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس)

Publish Year: 1400
نوع سند: مقاله ژورنالی
زبان: Persian
View: 53

This Paper With 16 Page And PDF Format Ready To Download

 • Certificate
 • من نویسنده این مقاله هستم

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این Paper:

شناسه ملی سند علمی:

JR_JEDU-12-6_010

تاریخ نمایه سازی: 25 بهمن 1402

Abstract:

مقدمه و هدف: الگوی بلوغ قابلیت منابع انسانی، چارچوبی برای کمک به توسعه سطح بلوغ و ارتقای حوزه منابع انسانی سازمان ها می باشد. پژوهش حاضر به صورت کیفی با هدف طراحی الگوی بومی بلوغ قابلیت منابع انسانی[۱] در میان اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس مبتنی بر نظریه داده بنیاد اجرا شده است.روش شناسی پژوهش: ابتدا شاخص های اولیه با مرور ادبیات پژوهش استخراج گردیده، سوالات مصاحبه طراحی وتوسط ۳ نفر از خبرگان تاییدگردید. سپس مصاحبه نیمه ساختار یافته با ۱۷ نفر از خبرگان اعضای هیات علمی که علاوه بر داشتن سوابق  اجرایی مدیریتی بالای۵ سال دارای رتبه علمی استادیاری و بالاتر نیز بودند، صورت گرفته و داده ها گردآوری شدند. روش نمونه گیری هدفمند از نوع گلوله برفی بوده است. تجزیه و تحلیل اطلاعات بر اساس مدل داده بنیاد استراوس و کوربین[۱]، در ۶ پارادایم شرایط علی، مداخله گر، زمینه ای و راهبردها ، پیامدها نیز پدیده اصلی انجام گرفته است. اعتبار مدل بومی به دست آمده از طریق دوروش؛ تحلیل عاملی با استفاده از نرم افزار پی.ال.اس.[۱] و روایی محتوایی یعنی ارزیابی توسط ۴ نفر از خبرگان سنجیده شده است.یافته ­ها: نتایج تحلیل داده ها طی ۳ فرایند کد گذاری باز، محوری و انتخابی، منجر به استخراج ۲۶ شاخصه و۹۲ مولفه گردیدکه درنهایت به طراحی الگوی بومی قابلیت منابع انسانی خاتمه یافت. عوامل محیطی، سازمانی، شغلی و فردی به شرایط علی بلوغ قابلیت اعضای هیات علمی؛ و سبک مدیریتی، عوامل مخل ارتباطات، رهبری اخلاقی، و مشارکت گروه های کاری اشاره به شرایط مداخله گردارند. تخصیص منابع و امکانات، مدیریت اطلاعات، زمان و نظم، شرایط زمینه ای بلوغ اعضا؛ و هم چنین برنامه ریزی، سازماندهی، هماهنگی و ارتباطات، ارزیابی، مدیریت عملکرد، ومدیریت منابع انسانی، راهبردها راشامل می شوند. پیامد های این تحقیق حاکی از ایجاد انگیزه و بهبود نوآوری در جهت توسعه، ارتقا و بهبود مستمر توانایی اعضای هیات علمی دارد.بحث و نتیجه­ گیری: با توجه به اینکه نتایج حاصل از اعتبار سنجی نشان داده است که مولفه ها و شاخصه های مدل از اعتبار بالایی برخوردارند می توان گفت استفاده از این مدل بومی در میان مدیران دانشگاه آزاد جهت اعضای هیات علمی مفید می باشد.

Keywords:

واژه های کلیدی: بلوغ قابلیت منابع انسانی , اعضای هیات علمی , الگوی بومی , دانشگاه آزاد اسلامی

Authors

مریم مهدوی

گروه مدیریت آموزشی، دانشکده مدیریت، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال،تهران، ایران

نادر شیخ الاسلامی

مدیریت دولتی ،دانشکده مدیریت ،دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال، تهران، ایران

نرگس حسن مرادی

مدیریت آموزشی، دانشکده مدیریت، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال، تهران، ایران

نرجس شکری

مدیریت دولتی، دانشکده مدیریت، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز، تهران ، ایران

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :
 • Abbospour, A. (۲۰۱۹). Advanced human Resources Management, Samt pub ...
 • Amirkhani, A.H., & Najafi shahreza, M.M. , & Hassani, S. ...
 • Asghari, F. (۲۰۱۵). Faculty job satisfaction, Journal of Welfare Planning ...
 • Danaei Fard, H., & Alvani, S.M. & Adel Azar (۲۰۱۲). ...
 • Gholipour, A. & Mohammadesmaeeli, N. (۲۰۱۹). GM-HRM ۳۴۰۰۰ Standard, Mehraban ...
 • Kamalirad, E. (۲۰۱۶). Maturity model of human resource capabilities, Management ...
 • Vakaslahti, p. (۲۰۱۸). Process Improvement Frameworks – a Small Case ...
 • Wademan, Mark and R. Spuches, Charles M. and Doughty, Philip ...
 • نمایش کامل مراجع