Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی میزان نیترات چاههای اب شرب منطقه کشاورزی روستایی پائین خیابان لیتکوه آمل در پائیز و زمستان 82

هفتمین همایش ملی بهداشت محیط
Year: 1383
COI: NCEH07_070
Language: PersianView: 698
متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

Buy and Download

متن کامل (فول تکست) این مقاله منتشر نشده و یا در سایت موجود نیست و امکان خرید آن فراهم نمی باشد.

Authors

ذبیح اله یوسفی - استادیار و محقق مرکز تحقیقات بهداشت محیط
مریم قمیان - کارشناس بهداشت محیط

Abstract:

در طول تاریخ، کیفیت آب عامل تعیین کننده ای در برخورد ادمیان از آسایش و رفاه بوده است. در گذشته آلوده شدن آب آشامیدنی با مدفوع و در حال حاضر مواد سمی که توسط آب منتقل می شوند مهمترین عامل زیانبار موجود در آب آشامیدنی به حساب می آیند. از جمله این مواد سمی می توان به وجود یون نیترات در آب اشاره کرد که اکثراً در اثر مواد زائد انسانی، صنعتی و کشاورزی وارد آبهای زیرزمینی و سطحی می گردد با توجه به اینکه وجود نیترات به مقدار زیاد در آب سبب ا یجاد بیماری مت هموکلوبینما در نوزادان و نیتروز آمین می گردد و از طرفی با ایفادی نقش در اوتریفیکاسیون محیط های آبی آثار زیانبار خود را بر محیط زیست آشکار می ساز لزوم انجام این تحقیق ضروری به نظر رسید. روش کار: انجام این پروژه در چند مرحله صورت گرفته است. اولین قدم جمع آوری اطلاعات می باش که از طریق مصاحبه با کارکنان مراکز بهداشتی درمانی و اهالی روستاها صورت گرفته است. قبل از انجام کارهای عملی این تحقیق از نتایج آزمایشات انجام شده توسط محیط زیست و پایان نامه های دانشجویان در دوره قبل استفاده شده است. این مطالعه مدت 6 ماه بطول انجامید و کار آزمایشات بمدت 3 ماه از آذر سال 82 تا بهمن سال 82 بر روی 41 حلقه چاه تأمین کننده آب آشامیدنی در 15 روستای پائین خیابان لیتکوه آمل (منطقه کشاورزی) انجام شد. غلظت یون نیترات به روش اسکپتروفتومتر ماورای بنفش در طول موج 220 و 275 نانومتر مطابق روش استاندارد برای آب و فاضلاب سال 1998 اندازه گیری شد. نتایج تحقیق: تمام چاههای مورد بررسی در دوره انجام این تحقیق دارای نیترات کمتر از حد مجاز بود. در بین چاههای کم عمق مورد بررسی حداکثر مقدار نیترات بر حسب ازت 9/25 mg/lit (روستا کاسب محله منزل اصغر تیرانداز) و حداقل آن بر حسب ازت 0/007 mg/lit (روستای تازه آباد علی محمدنژاد) می باشد. در بین چاههای عمیق مورد بررسی تحت پوشش آب و فاضلاب روستایی با سایر چاهها تحت پوشش این واحد حداکثر مقدار نیترات 5/7 mg/lit (مربوط به چاه عمیق روستا فجر محله) و حداقل آن بر حسب ازت 2/36 mg/lit (چاه عمیق روستا رسیده) بود. در بین چاههای عمیق مورد بررسی که تحت پوشش آب و فاضلاب شهری می باشد، حداکثر مقدار نیترات 3/24 mg/lit (چاه عمیق شماره 14) و حداقل آن 2/12 mg/lit (چاه عمیق شماره 4 که به روستای انجیل آبدهی می کند) بود. نتیجه: بطور کلی غلظت یون نیترات در چاههای مورد بررسی در فصل پائیز و زمستان زیر حد مجاز می باشد و با استاندارد محیط زیست مطابقت دارد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCEH07_070. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/191478/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
یوسفی، ذبیح اله و قمیان، مریم،1383،بررسی میزان نیترات چاههای اب شرب منطقه کشاورزی روستایی پائین خیابان لیتکوه آمل در پائیز و زمستان 82،7th National Congress On Environmental Health،Shahrekord،https://civilica.com/doc/191478

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support