شبیه سازی تخصیص آب های سطحی با استفاده از نرم افزار Vensim و شناسایی الگوهای رفتاری (منطقه مطالعاتی: حوضه آبریز قروه دهگلان)

Publish Year: 1400
نوع سند: مقاله ژورنالی
زبان: Persian
View: 61

This Paper With 19 Page And PDF Format Ready To Download

  • Certificate
  • من نویسنده این مقاله هستم

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این Paper:

شناسه ملی سند علمی:

JR_DEEJ-10-31_010

تاریخ نمایه سازی: 19 اسفند 1402

Abstract:

کمبود آب های سطحی و برداشت مداوم از آن ها سبب بحران جدی در اغلب نقاط دنیا شده است. به گونه ای که در صورت عدم مدیریت صحیح، حتی در برخی مناطق، مواجهه با بیابان زایی و خشکی دور از ذهن نخواهد بود. لذا مدل سازی تخصیص این منابع به خصوص در بخش کشاورزی، مورد توجه محققان بسیاری و نیز پژوهش حاضر شد. شبیه سازی تخصیص آب های سطحی حوضه قروه دهگلان با استفاده از Vensim و نیز شناسایی الگوهای رفتاری و کاربرد نتایج حاصل از آن در منطقه حاضر انجام شد. مدل سازی طی سال های ۱۳۶۹ تا ۱۳۹۵در دو مرحله انجام گرفت. صحت نتایج مدل سازی در مقیاس سالانه (۱۳۶۹۱۳۹۰) با توجه به مقادیر RMSE معادل ۱۰/۰ و MAE معادل ۴۰/۰ و نیز آزمون رفتار آن تایید شد. نتایج با توجه به بازخوردهای موجود در مدل و طبیعی نمودن تمام دبی ها و آمار کشاورزی، نشان داد حداکثر برداشت در ایستگاه دهگلان (۷۹/۲۷%) و حداقل در ایستگاه گلبلاغ (۵۳/۱۹%) خواهد بود. مدل سازی مقیاس ماهانه قبل از فعالیت سدها (تا سال ۱۳۹۰) با مقادیر RMSE معادل ۷۴/۰ و MAE معادل ۳۹/۰ قابل تایید بود. نتایج با شناسایی الگوهای رفتاری در منطقه پس از فعالیت سدها (پس از سال ۱۳۹۰) نشان داد به رغم متوسط کاهش ۷۲ درصدی جریان در منطقه، در بازه هایی که احداث سد در آن ها صورت گرفته همچون سورال، سنگ سیاه و گلبلاغ یا بازه های پایین دست همانند حسن خان، به ترتیب ۴۰/۲، ۵۶/۳، ۹۳/۳ و ۵/۴ برابر نسبت به متوسط دوره در حداکثر مقدار خود افزایش و به طور متوسط نسبت به کل دوره تا ۱۰۰% افزایش داشته اند.

Authors

شهلا پایمزد

گروه علوم و مهندسی آب و عضو پژوهشکده آب، دانشگاه اراک

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :