ارائه ساده ترین نسبت های طیفی به منظور تشخیص برخی خصوصیات شیمیایی خاک در مناطق خشک با استفاده از تکنیک دورسنجی (مطالعه موردی: کویر دره انجیر بافق)

Publish Year: 1397
نوع سند: مقاله ژورنالی
زبان: Persian
View: 70

This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

  • Certificate
  • من نویسنده این مقاله هستم

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این Paper:

شناسه ملی سند علمی:

JR_DEEJ-7-19_007

تاریخ نمایه سازی: 19 اسفند 1402

Abstract:

استفاده از تکنیک های مختلف پردازش تصاویر ماهواره ای، به ویژه نسبت گیری های طیفی، یکی از متداول ترین روش های بارزسازی پدیده های سطح زمین است. هدف از تحقیق حاضر، معرفی مناسب ترین نسبت های طیفی تهیه شده با استفاده از داده های سنجنده ASTER جهت تفکیک خاک های شور، آهکی، قلیایی و گچی در گستره فضایی کویر دره انجیر بافق در استان یزد است. بدین منظور پس از انجام تصحیحات هندسی و رادیومتریک، ۵۶ نسبت طیفی ساخته شد. سپس ۴۲ نمونه از سطح خاک برداشت و برخی از خصوصیات شیمیایی آن ها اندازه گیری شد. پس از تلاقی لایه نقطه ای تهیه شده از محل پروفیل ها با لایه نسبت های طیفی، ارزش بازتاب طیفی نقاط استخراج گردید. سپس اقدام به برقراری روابط رگرسیونی بین ۲۸ نمونه آموزشی با مقادیر بازتاب طیفی گردید. در نهایت، دقت مدل ها بر اساس ضریب تبیین حاصل از برازش خط بین مقادیر مشاهداتی و تخمینی نقاط تست (۱۴ نمونه) مورد ارزیابی قرار گرفت. نتایج نشان داد که نسبت باندهای ۸ به ۶ و ۸ به ۵ برای بارزسازی خاک های شور و قلیایی و نسبت باندهای ۱۱ به ۱۲ و ۹ به ۸ برای بارزسازی خاک های آهکی مناسب اند. لذا استفاده از داده های سنجنده استر می تواند کارایی قابل قبولی در تشخیص ویژگی های شیمیایی خاک در مناطق خشک داشته باشد.

Authors

زهره ابراهیمی خوسفی

دانشگاه جیرفت

محمدجواد قانعی بافقی

دانشگاه اردکان

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :