برآورد هزینه ها و درآمدهای بخش مراقبت های ویژه سوختگی: مطالعه موردی بیمارستان نیروهای مسلح

Publish Year: 1402
نوع سند: مقاله ژورنالی
زبان: Persian
View: 55

This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download

 • Certificate
 • من نویسنده این مقاله هستم

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این Paper:

شناسه ملی سند علمی:

JR_MSHS-8-4_003

تاریخ نمایه سازی: 15 فروردین 1403

Abstract:

زمینه و هدف: بیمارستان ها به عنوان یکی از پرهزینه ترین بخش های اصلی نظام سلامت، از اهمیت ویژه ای در میان سازمان های ارائه خدمات بهداشت و درمان برخوردار هستند و مدیریت منابع مالی در این بخش به منظور ادامه حیات و ارائه خدمات، امری ضروری محسوب می شود. پر هزینه بودن بخش سوختگی و مراقبت های بعد از درمان در نیروهای مسلح که یکی از مورد نیازترین بخش های این سازمان است، موجب شده تا تجزیه و تحلیل مالی بخش سوختگی در یکی از بیمارستان های وابسته به این سازمان مورد بررسی و کنکاش قرار گیرد. هدف اصلی این مطالعه این است که سیاست گذاران و مدیران بخش سلامت کشور، در حوزه بخش سوختگی و تامین نیازهای این بخش در بحث بین کیفیت و مقرون به صرفه بودن ایجاد بخش سوختگی در عرصه بهداشت و درمان سیاست مناسبی را اتخاذ کنند تا علاوه بر کاهش هزینه های این بخش، تاثیرات مثبت بیرونی از جمله کاهش فشارهای روانی وارد بر افراد آسیب دیده را پی ریزی نمایند. روش پژوهش: این مطالعه به صورت مقطعی و توصیفی بخش سوختگی را در یکی از بیمارستان های وابسته به نیروهای مسلح در سال های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ مورد تجزیه و تحلیل مالی قرار داده است. داده های مورد نیاز از طریق بررسی تمامی صورت های مالی بیمارستان و اسناد پرداختی بیماران طی دوره مورد بررسی جمع آوری گردیده و شاخص های درآمدی، هزینه و سودآوری با استفاده از نرم افزار Excel محاسبه و تحلیل شده است. یافته ها: بر اساس نتایح هزینه های محاسبه شده در بخش سوختگی بیش از ۶۲ میلیارد و درآمدهای حاصل از بستری بیماران در این بخش حدود ۶۱ میلیارد به دست آمد. شاخص درآمد دارویی به کل درآمد ۳۵/۰، درآمد دارویی به هزینه دارویی ۰/۱۰ و نسبت درآمد هتلینگ به کل درآمد نیز ۰/۳۷محاسبه شد. در میان شاخص های هزینه نیز، شاخص نسبت هزینه دارو و لوازم پزشکی به کل هزینه ها ۳۱/۰، سهم هزینه انرژی از کل هزینه ۰/۰۰۲و درصد هزینه پرسنلی به کل منابع ۰/۵۶و شاخص سودآوری نیز برابر با ۰/۹۷بود. نتیجه گیری: بر اساس نتایج، اگرچه بخش سوختگی به ویژه در نیروهای مسلح از نظر اقتصادی با صرفه نیست، از نظر اجتماعی و به واسطه رسالت بهداشت و درمان نیروهای مسلح که پشتیبانی موثر از ماموریتهای نیروهای مسلح و تامین نیازهای افراد تحت پوشش نیروهای مسلح است، ایجاد این بخش امری راهبردی محسوب شده و استفاده بهینه از منابع و کاهش هزینه های غیرضروری در آن به جهت صرفه اقتصادی امری لازم و ضروری است. از این رو، استقرار نظام سیستماتیک ارزیابی عملکرد مالی، برون سپاری خدمات، ارائه سوبسید و بالابردن تعرفه های سوختگی به منظور بهبود عملکرد بخش سوختگی در بیمارستان های دولتی روش های پیشنهادی این مطالعه به جهت ارتقای شاخص های مالی، بهره وری و مدیریت عالی در ارائه خدمات به بیماران بخش سوختگی است.

Keywords:

Keywords: Health economics , Financial analysis , Cost , Benefit , Burn , Financial management , Hospital , واژه های کلیدی: اقتصاد سلامت , تجزیه و تحلیل مالی , هزینه , فایده , سوختگی , مدیریت مالی , بیمارستان

Authors

حسن برخوردار

MSc in Health Economics, Department of Health Economics, School of Medicine, Shahid University, Tehran, Iran

علی آهنگر

Assistant Professor, Department of Health Economics, School of Medicine, Shahid University, Tehran, Iran

حشمت اله اسدی

Assistant Professor, Department of Health Economics, School of Medicine, Shahid University, Tehran, Iran

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :
 • Ahangar A, Ahmadi AM, Mozayani AH, Faraji Dizaji S, Safarani ...
 • Ahangar A, Ahmadi AM, Mozayani A, Farajidizaji S. Key health ...
 • World Health Organization. Burns–key facts. Available from URL: http:// www. ...
 • Haghshenas M, Farsi Z, Aminian N. A review of the ...
 • Lam NN, Hung NT, Khanh NN. Cost analysis and influencing ...
 • Venturi M, Bruzziches F, Orlandi C, Altini M, Rubegni P, ...
 • Shayesteh Moghanlou MA, Markazi-Moghaddam N, Tehrani R, Hosseini SM, Zargar ...
 • Chinweuba AU, Chinweuba IS, Diorgu FC, Ubochi NE, Ezeruigbo CS, ...
 • نمایش کامل مراجع