ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ویژگیهای زمین شناسی، کانیسازی و دگرسانی در محدوده اکتشافی رضی آباد - مدین، جبال بارز، استان کرمان

Year: 1389
COI: CISEG01_058
Language: PersianView: 779
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سمیه علیرضایی - عضو هیئت علمی، دانشگاه شهید بهشتی، تهران
علیرضا ایمانی - شرکت مهندسی مشاور پارس اولنگ، تهران
سکینه شیخیان - شرکت مهندسی مشاور پارس اولنگ، تهران

Abstract:

ذخایر شناخته شده مس ایران، و به ویژه ذخایر موسوم به مس پورفیری، به طور عمده به کمان ماگمایی ارومیه- دختر محدود هستند. بیشتر این ذخایر در دو ناحیه کرمان و آذربایجان توزیع شده اند که با عنوان های کمربند مس کرمان و زون ارسباران نیز معرفی شده اند. کمربند مس کرمان که با عنوان کمربند دهج -ساردوئیه نیز شناخته می شود، در چند دهه گذشته مورد توجه خاص بوده و فعالیتهای اکتشافی گسترده ای را به خود دیده است. ادامه جنوبی این کمربند که به طور عمده منطبق بر رشته کوههای جبال بارز است، کمتر مورد توجه بوده است. ذخیره مس رضی آباد-مدین، از معدود ذخایر شناخته شده مس در جبال بارز است. ذخیره رضی آباد-مدین از برخی جهات قابل مقایسه با ذخایر شناخته شده مس± مولیبدن پورفیری در کمربند مس کرمان است، اما تفاوت های آشکاری نیز وجود دارد. مهم ترین شباهتها شامل همراهی کانیسازی مس با توده های نفوذی نیمه عمیق، دگرسانی پتاسیک (که به طور عمده با توسعه بیوتیت ثانوی معرفی می شود) و رخداد کانیسازی به صورت استوک ورک و افشان است. تفاوتها عبارتند از گسترش چشمگیر دگرسانی سیلیسی، گسترش بسیار محدود دگرسانی فیلیک، نبود دگرسانی آرژیلیک، حداقل در تراز رخنمون های کنونی، فراوانی چشمگیر مگنتیت، و وجود چند کانون کانیسازی با فاصله از یکدیگر. دگرسانی آرژیلیک سوپرژن نیز، که پدیده ای متداول در بسیاری از ذخایر مس پورفیری است، در رضی آباد-مدین گسترش چندانی ندارد. کانیسازی در رضی آباد-مدین در ارتباط با یک توده نفوذی مرکب با ترکیب متغیر از کوارتز-دیوریت تا مونزودیوریت و دیوریت با بافت گرانولار تا پورفیری است. کانی هیپوژن اصلی مس، کالکوپیریت است که غالبا بسیار ریزدانه بوده و به صورت افشان در متن سنگ سیلیسی و سیلیسی-بیوتیتی و همین طور در استوک ورکهای کوارتز±پیریت±مگنتیت پراکنده است. برنیت نادر است غنی سازی سوپرژن، اهمیت چندانی ندارد. دلیل اصلی این امر، ماهیت سیلیسی کانسنگ است. مقاومت شیمیایی بالای سیلیس، مانع از هوازدگی و اکسایش آسان سولفیدها شده و مس چندانی از بخشهای سطحی شسته نشده است. در نتیجه، غنی سازی سوپرژن چندانی رخ نداده است. توجه به این نکته در اکتشاف ذخایر مشابه مهم است. بخشی از کالکوپیریت اولیه، در سطح زمین و ژرفاهای کم به کانیهای ثانوی مس بویژه مالاکیت تبدیل شده است. وجود این ذخیره نشان می دهد که پتانسیل کانیسازی مس در بخش جنوبی کمان ماگمایی ارومیه-دختر وجود دارد. همچنین ذخیره رضی آباد -مدین معرف دسته ای از ذخایر مس است که الزاما با دگرسانی های فیلیک و آرژیلیکوسیع همراه نیستند. از این رو، تکیه بر شناسایی این زونهای دگرسانی به عنوان ابزار اکتشافی، خطا است. ذخایر مس غنی از مگنتیت، مانند رضی آباد-مدین، ممکن است با کانیسازی طلا همراه باشند.

Keywords:

رضی آباد-مدین ، جبال بارز، مس پورفیری، دگرسانی بیوتیتی، دگرسانی سیلیسی، مگنتیت

Paper COI Code

This Paper COI Code is CISEG01_058. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/194793/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
علیرضایی، سمیه و ایمانی، علیرضا و شیخیان، سکینه،1389،ویژگیهای زمین شناسی، کانیسازی و دگرسانی در محدوده اکتشافی رضی آباد - مدین، جبال بارز، استان کرمان،1st Conference of Iranian Society of Economic Geology،Mashhad،https://civilica.com/doc/194793

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 19,356
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support