رفتار خودمراقبتی بیماران مبتلا به نارسایی قلبی در ایران: مرور نظام مند و فرا تحلیل

Publish Year: 1403
نوع سند: مقاله ژورنالی
زبان: Persian
View: 25

This Paper With 11 Page And PDF Format Ready To Download

  • Certificate
  • من نویسنده این مقاله هستم

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این Paper:

شناسه ملی سند علمی:

JR_PAHM-23-3_002

تاریخ نمایه سازی: 23 خرداد 1403

Abstract:

مقدمه: آگاهی از رفتارهای خودمراقبتی و تبعیت از آنها در مبتلایان به بیماریهای مزمن از اهمیت بسزایی برخوردار است. هدف از پژوهش حاضر بررسی رفتارخودمراقبتی بیماران مبتلا به نارسایی قلبی به روش مرور نظام مند و فرا تحلیل در ایران می باشد. مواد و روش ها: در این مطالعه فرا تحلیل، مقالات با استفاده از کلید واژه های خودمراقبتی قلبی، پرسشنامه استاندار شاخص خود مراقبتی، اجزای خودمراقبتی(حفظ خود مراقبتی، مدیریت خود مراقبتی و اطمینان خود مراقبتی)، و جستجو در پایگاه های Magiran)، Iran medex،Scopus ،Pub Med ،Cochrane ،Web of Science) در فاصله سالهای ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۷ انتخاب شدند. جهت بررسی ناهمگنی در مطالعات از شاخصI۲ استفاده شد. یافته ها: در مجموع ۲۳ مقاله وارد تحلیل شدند. میانگین نمره (فاصله اطمینان ۹۵%) رفتار خود مراقبتی (۳۵/۱۸-۳۳/۴۹)۳۴/۳۳ بود، نتایج متارگرسیون نشان داد در مطالعاتی که در سال های اخیر انجام شده اند،  میانگین نمره کل رفتار خودمراقبتی بیماران مبتلا به نارسایی قلبی افزایش یافته ولی این مقدار در مطالعات با حجم نمونه ی بالا ، کاهش معنا داری داشته است. نتیجه گیری: با توجه به اهمیت خود مراقبتی در پیشگیری و کنترل بیماریها، می توان میزان رفتار خود مراقبتی را با رعایت شاخص ها افزایش داد و کیفیت زندگی بیماران را بهبود بخشید.

Authors

معصومه شوهانی

Department of Nursing, faculty of Nursing and Midwifery, Ilam University of Medical Sciences, Ilam, Iran

الهام محمدیاری

Department of Cardiology, faculty of Medicine, Ilam University of Medical Sciences, Ilam, Iran

فیروز بالاوندی

Department of Cardiology, faculty of Medicine, Ilam University of Medical Sciences, Ilam, Iran

حامد توان

Department of Nursing, Clinical Research Development Unit, Shahid Mostafa Khomeini Hospital, Ilam University of Medical Sciences, Ilam, Iran

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :