ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مقایسه تطبیقی میزان درجه توسعه یافتگی روستاهای کوهپایه ای و جلگه ای استان خوزستان با استفاده از تکنیک تاکسونومی (مطالعه موردی : روستاهای شهرستانهای باغملکو شوشتر)

Year: 1391
COI: GEHSD01_141
Language: PersianView: 692
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

منوچهر جوانمردی - استاد یار و عضو هئیت علمی گروه جغرافیا دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز
آزاده امیری چولاندیمی - استاد یار و عضو هئیت علمی گروه جغرافیا دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز
سحر افروزه - دانشجوی کارشناسی ارشد جغرافیا و برنامه ریزی روستایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز

Abstract:

در این پژوهش با استفاده از روش تاکسونومی عددی درجه توسعه یافتگی ( برخورداری ) مناطق روستایی جلگه ای و کوهپایه ای استانخوزستان مقایسه و تطبیق گردیده که شهرستان باغملک با 255 روستای دارای سکنه نمایانگر مناطق روستایی کوهپایه ای و شهرستانشوشتر با 199 روستای دارای سکنه نمایانگر مناطق روستایی جلگه ای در نظر گرفته شده است .32 شاخص آموزشی ، بهداشتی ، زیر بنایی و ارتباطی ، اداری و تأسیسات برای این مطالعه در نظر گرفته شده است . که ابتدا بطورمختصر یک مطالعه محیطی و انسانی از مناطق فوق ارائه گردیده است سپس شاخصهای مورد مطالعه در هر شهرستان مورد بررسی قرارگرفته است. هر کدام از این شهرستان های دارای 7 دهستان بوده که به لحاظ جلوگیری از اطاله کلام از هر شهرستان 5 دهستان بعنوان نمونه مورد مطالعه در نظر گرفته شده که سعی بر این بوده که هر کدام از این دهستانها کاملاً گویای ویژگی مورد نظر پژوهش یعنی کوهستانی وجلگه ای بودن، بوده و دهستانهای شهرستانهای باغملک عمدتاً کوهستانی و کوهپایه ای بوده و دهستانهای شهرستان شوشتر نیز اغلبجلگه ای و دردشت واقع شده اند . پس از انتخاب شاخص ها و جمع آوری داده ها شاخص های مختلف در مناطق روستایی بر اساس روشتاکسونومی عددی و تشکیل ماتریس داده ها ، تشکیل ماتریس استاندارد داده ها و میانگین واریانس هر ستون و رتبه بندی و مقایسهدهستانهای این دو شهرستان مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند. و در نهایت بر اساس تجزیه و تحلیل بعمل آمده نتیجه گیری می شود و بامقایسه تطبیقی نتایج بدست آمده میزان درجه توسعه یافتگی و برخورداری و محرومیت مناطق جلگه ای و کوهپایه ای را مشخص نمودو مقیاسی مناسب جهت استفاده در برنامه ریزی اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی را بدست آورد .

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is GEHSD01_141. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/211653/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
جوانمردی، منوچهر و امیری چولاندیمی، آزاده و افروزه، سحر،1391،مقایسه تطبیقی میزان درجه توسعه یافتگی روستاهای کوهپایه ای و جلگه ای استان خوزستان با استفاده از تکنیک تاکسونومی (مطالعه موردی : روستاهای شهرستانهای باغملکو شوشتر)،First National Conference on Geography,Environmental Hazards Sustainable Development،Ahvaz،https://civilica.com/doc/211653

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • سازمان هواشناسی استان خوزستان، گزارشهای سالانه هواشناسی ...
 • - مرکز آمار ایران، نتایج سرشماری سال 1385 ...
 • آسایش، حسین، 1383 روشهای برنامه ریزی ناحیه ای (مدلها و ...
 • زیاری، کرامت الله، 1378 _ اصول و روشهای برنامه ریزی ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: Azad University
  Paper count: 11,403
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support