ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارزیابی تاثیر آموزش مسائل بهداشت بلوغ بر آگاهی، نگرش و عملکرد دختران ١۴-12ساله

Year: 1384
COI: NCFSP02_003
Language: PersianView: 1,356
This Paper With 13 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 13 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

Abstract:

با عنایت به آگاهیهای ناچیز دختران نوجوانان در مورد تغییرات جسمی روانی دوران بلوغ، دریافت اینگونه اطلاعات بصورت ناقص و از منابع ناآگاه و غیر مطمئن موجب بروز مشکلات جسمی روانی متعدد درزندگی خانوادگی آنان می شود. از طرفی رساندن آگاهیهای لازم در ارتباط با این موضوع به نوجوانان از طریق منابع موثق و درست موجب نشاط ، شادی ، تندرستی ، امیدواری و استقلال و رشد اجتماعی آنان گشته وآنان را در مقابل بیماریهای جسمی و روحی ناشی از عدم آگاهی از تغییرات و بهداشت دوران بلوغ مصون و ( ایمن خواهند نمود . ( 1 فزونی چشمگیر جمعیت نوجوان جامعه ما و اهمیت و ضرورت آموزش بهداشت باروری به این گروه بهعنوان حق طبیعی آنان بر هیچ کس پوشیده نیست و این امر یکی از اولویتهای مهم بهداشتی محسوب ( می گردد . ( 2متاسفانه نوجوانان به ویژه دختران جامعه ما به دلایل خاص فرهنگی که در بسیاری از جوامع مشابهنیز مطرح است از دریافت آگاهی های درست و مناسب بهداشتی پیرامون بلوغ و باروری محروم اند و از اینبابت صدمات بسیاری را متحمل می شوند( 3). به همین دلیل تعیین راهکارهای مناسب و موثر برای تامین نیازهای آموزشی این گروه از جمعیت جامعه در زمینه بلوغ و باروری نیاز به دقت فراوان و توجه ویژه دارد ونکاتی مانند تطابق محتوای آموزش با سن و دیگر شرایط فرهنگی و اجتماعی، مهارتها و ویژگیهای آموزش دهندگان، راهها و شیوه های آموزش و چگونگی ارائه اطلاعات و… باید با ظرافت تمام مورد توجه قرار گیرند .(3) امروز نوجوانان و جوانان درصد بالایی از جمعیت را تشکیل میدهند به طوریکه بیش از 50 درصد 1 میلیون نفر را / جمعیت دنیا زیر بیست و پنج سال (جوانان ) و 20 درصد کل جمعیت دنیا یعنی معادل 2زیر 19 سال یا نوجوانان تشکیل میدهند( 8). ساختار جمعیت در منطقه مدیترانه شرقی جوانتر از دیگر قسمتهای دنیاست ، برآورد می شود که حدود 60 درصد جمعیت در این منطقه زیر 25 سال و بیشتر از 50( درصد متعلق به گروه سنی زیر 20 سال است. ( 7 و 9 جمهوری اسلامی ایران از این قاعده مثتثنی نبوده و جمعیت جوان آن یکی از مشخصه های اصلی16 میلیون نفر از / جمعیت آن است به طوریکه براساس سرشماری سال 1375 حدود 27 درصد یعنی 2 10 سال تشکیل می دهد در حالیکه در آن زمان 35 درصد از جمعیت دنیا را گروه - جمعیت را گروه سنی 19( 10 سال تشکیل می داد. ( 3 - سنی زیر 25 یکی از نیازهای اساسی بهداشت بلوغ و باروری، ارتقای سطح دانش و آگاهی نوجوانان در مورد بلوغ وباروری در چارچوب فرهنگ و اعتقادات مذهبی جامعه است. بنابه دلائل مقتضی آموزش در خصوص موضوع ۲بلوغ و بهداشت باروری توسط والدین، معلمان و کارکنان بهداشتی از برخی عملکردهای اشتباه نوجوانان کهناشی از اطلاعات نادرست همسالان و یا منابع نامناسب دیگر که ممکن است به برخی پیامدهای ناخواسته در آینده باروری یک دختر نوجوان منجر شود، می تواند جلوگیری کند. والدین می توانند اطلاعات لازم در مورد ( بلوغ را به فرزندان خود منتقل نمایند. (

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCFSP02_003. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/212328/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
زارع، محمد و ملک افضلی، حسین و جندقی، جعفر و کلاهدوز، ماشااله،1384،ارزیابی تاثیر آموزش مسائل بهداشت بلوغ بر آگاهی، نگرش و عملکرد دختران ١۴-12ساله،2nd National Congress on Family and Sexual Problems،Tehran،https://civilica.com/doc/212328

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • - احمدی بتول، بررسی نیازهای بهداشت بلوغ دختران دانش آموز ...
 • - انجمن تنظیم خانواده جمهوری اسلامی ایران، ارزیابی نیازهای بهداشت ...
 • - وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بررسی آگاهی، نگرش ...
 • - زمانی - ثریا، بررسی عوامل موثر بر اختلالات عاطفی، ...
 • - صمدی - خدیجه، بررسی KAP دختران سال چهارم دبیرستان ...
 • - مجلسی - فرشته، بررسی سن شروع قاعدگی در دانش ...
 • Regional committee for the eastern mediterranear forty - third session ...
 • Asolescence educotion newsletter Vo .1NO1 June 1998. p 19 ...
 • Cheryl L.perry ph.D National Academies Press(2000). ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support