Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تجهیز بخش خصوصی برای پیشرفت تحقیق و توسعه در صنایع کشور (صنعت نمونه: صنعت آب و برق)

Year: 1382
COI: CIMRDC04_122
Language: PersianView: 1,520
This Paper With 17 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 17 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

فریده پورسلیمانیان - رئیس گروه دفتر تحقیقات وتوسعه فن اوری وزارت نیرو

Abstract:

در کشورهای توسعه یافته عموما دولتها جهت ایجاد مراکز تحقیقاتی استراتژیک و علوم پایه سرمایه گذاری نموده و بیشتر به ترویج فرهنگ تحقیق و هدایت مراکز تحقیقاتی می پردازند. لیکن در کشورهای در حال توسعه مسئولیت انجام اغلب فعالیتهای تحقیقاتی با بخش دولتی است که موجبات عدم توفیق در رشد تحقیقات و بطئی شدن پدیده های نوآوری را در آنها فراهم می کند. لذا دولت در این کشورها می تواند با اعمال سیاستهای خصوصی سازی مطلوب، ترغیب صنایع بخش خصوصی به انجام فعالیتهای تحقیقاتی و با ایجاد جو رقابتی سالم، امکان رشد مراکز تحقیق و توسعه را فزونی داده و مجال بیشتری را جهت پرداختن به وظایف استراتژیک مانند برنامه ریزی، سیاستگذاری، نظارت و یا سرمایه گذاری در طرح هایی با هزینه هنگفت که غالبا بخش خصوصی به علت عدم اطمینان از سودآوری، متمایل به مشارکت در آنها نبوده و یا به تنهایی قادر به انجام آنها نمی باشند، پیدا نماید. در این مقاله ضمن بررسی و تعیین اهمیت مشارکت بخش خصوصی در فعالیتهای تحقیق و توسعه نسبت به مطالعه و بررسی آنها در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه پرداخته و پس از شناسایی عوامل موثر و تعیین جایگاه بخش خصوصی جهت تحقیقات د رکشور خود و در صنعت آب و برق نسبت به تعیین برخی اثرات سیاست های جاری خصوصی سازی بر تحقیق و توسعه صنعت مورد بحث و در نهایت به ارائه راهکارهای مناسب به منظور استفاده هرچه بیشتر از مشارکت بخش غیر دولتی جهت پیشرفت و توسعه اقدام خواهد شد. امروزه خصوصی سازی به مفهوم ایجاد زمینه های مطمئن و قانونمند برای واگذاری برخی از فعالیتهای اقتصادی جامعه در جهان رواج بسیار یافته است. موضوع خصوصی سای در کشورهای در حال توسعه از زمانی مطرح شد که آثار سوء ناشی از تصدی دولت در برخی از امور به دلایلی نظیر دیوانسالاری شدید، بوروکراسی گسترده اداری و اجرایی، عدم کارآیی بخش دولتی، کسری شدید بودجه، اتلاف منابع و ... پدیدار و این امر موجب شد که دولتها با بازنگری و تجدید نظر در وظایف خود به واگذاری بخشی از فعالیتها به بخش غیر دولتی تحت عنوان خصوصی سازی اقدام کنند. در کشور ما نیز همواره به کارگیری این فرایند در طراحی برنامه های مختلف توسعه دولت اهمیت داشته و به ویژه در برنامه سوم توجه خاصی به آن مبذول شده است. بگونه ای که در آن تمهیداتی ویژه به منظور کاهش تصدی گری دولت، سازماندهی شرکتهای دولتی در قالب شرکت های مادر تخصصی و واگذاری بسیاری شرکت ها به بخش خصوصی پیش بینی شده است. این پدیده در حال حاضر به عنوان بحثی محوری در اقتصاد ایران مطرح و توجه صاحبنظران بسیاری را جهت چگونگی طراحی وپیاده سازی خصوصی سازی مطلوب درکلیه امور از جمله تحقیقات صنعتی به خود معطوف داشته است. تاهمزمان با کاهش تصدی گری دولت، تشکیل شرکت های مادر تخصصی و واگذاری بسیاری از شرکت ها به بخش خصوصی از آثار سوء ناشی از آن بر تحقیق و توسعه صنایع کشور ممانعت به عمل آید.

Paper COI Code

This Paper COI Code is CIMRDC04_122. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/21532/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
پورسلیمانیان، فریده،1382،تجهیز بخش خصوصی برای پیشرفت تحقیق و توسعه در صنایع کشور (صنعت نمونه: صنعت آب و برق)،4th Conference of Industries and Mines R&D Centers،Tehran،https://civilica.com/doc/21532

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

  • گزارش طرح خصوصی‌سازی تحقیقات در وزارت نیرو، دفتر تحقیقات و ...
  • نازنین احمدی‌زاده - فرید منوری، تولید صنعتی نتایج پروژه‌های تحقیقاتی، ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support