ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

گیاه پالایی در خاک های آلوده به ترکیبات نفتی

Year: 1392
COI: BIOREMEDIATION01_035
Language: PersianView: 2,757
متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

Buy and Download

متن کامل (فول تکست) این مقاله منتشر نشده و یا در سایت موجود نیست و امکان خرید آن فراهم نمی باشد.

Authors

سیمین ناصری - استاددانشگاه علوم پزشکی تهران

Abstract:

امروزه بسیاری از کشورهای جهان با مشکلات زیست محیطی ناشی از استخراج، انتقال و دفع ترکیبات نفتی از قبیل ورود این ترکیبات به خاک و انتقال آن به منابع آب روبرو هستند. در میان روش های حذف هیدروکربن های نفتی از خاک، روش حذف زیستی به این دلیل که از شرایط طبیعی محیط در آن استفاده می شود، ازاهمیت ویژه ای برخوردار است . حذف زیستی با دو روش عمده: 1- مبتنی بر میکروارگانیسم ها و 2- مبتنی بر گیاه (گیاه پالایی) استوار است. گیاه پالایی به استفاده از گیاهان برای حذف آلاینده های خاک، رسوبات، آب های سطحی و زیرزمینی اطلاق می شود و در مقایسه با سایر روش های زیست پالایی دارای مزایای متعددی از جمله ارزان بودن، استفاده از انرژی خورشید به جای انرژی های فسیلی و در نتیجه مقبولیت زیست محیطی بالا، قابلیت کاربرد در مکان و حفظ ساختار خاک، و جلوگیری از پخش غبار توسط باد می باشد. انتخاب نوع گیاه به عواملی چون نوع آلاینده، نوع خاک، شرایط آب و هوایی و عمق آلودگی بستگی دارد. برای آلودگی های سطحی ، کاربرد انواع علف ها به علت داشتن ریشه گسترده و رشد سریع توصیه می شود و در مورد آلودگی های عمیق لازم است از درختان با ریشه طویل استفاده شود. گیاهان با مکانیسم های مختلفی شامل استخراج و تجمع گیاهی، تجزیه گیاهی، تجزیه ریزوسفری، تبخیر و تعریق، و تثبیت گیاهی باعث حذف و کنترل آلاینده ها می شوند. ترکیبات نفتی گستره زیادی از هیدرو کربن ها را در بر می گیرد.گروه هایی با 5/3-1Log kow= می توانند از طریق غشا ریشه وارد گیاه شده و در اثر فرایند های گیاه تجزیه گردند و گروه هایی با 5/3 Log kow> که نمی توانند از طریق غشا ریشه وارد گیاه شوند در ناحیه ریزوسفر گیاه توسط باکتری ها (طی فرایند های متابولیسم و کومتابولیسم) مورد تجزیه قرار می گیرند. با توجه به تنوع گونه های گیاهی در ایران و آلودگی مناطق مختلف به ترکیبات نفتی،استفاده از گیاه پالایی می تواند به عنوان یک راهکار موثر و کاربردی در زیست پالایی خاک های آلوده مطرح شود

Paper COI Code

This Paper COI Code is BIOREMEDIATION01_035. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/237141/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
ناصری، سیمین،1392،گیاه پالایی در خاک های آلوده به ترکیبات نفتی،First Bioremediation Conference،Tehran،https://civilica.com/doc/237141

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند


بر اساس سیستم تحلیلی استنادات مقالات، تاکنون برای نگارش 1 Paper استفاده شده است.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: علوم پزشکی
Paper count: 8,387
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support