ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی ویژگی های شیمیایی ورمی کمپوست حاصل از پوست انار

Year: 1392
COI: NCEH16_124
Language: PersianView: 3,408
متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

Buy and Download

متن کامل (فول تکست) این مقاله منتشر نشده و یا در سایت موجود نیست و امکان خرید آن فراهم نمی باشد.

Authors

مریم حافظی - دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان (اصفهان)، دانشکده کشاورزی
مهرداد جعفرپور - دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان (اصفهان)، دانشکده کشاورزی
حسین پورمقدس - دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان (اصفهان)، دانشکده کشاورزی
هادی رادنژاد - دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان (اصفهان)، دانشکده کشاورزی

Abstract:

قرن هاست که کمپوست کردن به عنوان یک وسیله جهت برگشت مواد آلی به خاک و بهبود حاصلخیزی و خصوصیات ساختار خاک به کار برده می-شود. ورمی کمپوست یک بیوتکنولوژی ساده کمپوست است ،که در مقایسه با تیمارهای سنتی میکروبی منجر به تبدیل زیستی توده ضایعات به بیومس کرم و فضولات آن خواهد شد. انار به لحاظ اقتصادی یکی از محصولات مهم ایران است که ضایعات آن (عمدتا شامل پوست) در کارخانه عصاره-گیری یک مشکل محیط زیستی به حساب می آید. لذا تبدیل آن به کود آلی می تواند نه تنها موجب بر طرف نمودن مشکل زیست محیطی شود بلکه می تواند به عنوان کود ارزشمند ورمی کمپوست جهت تولید بهتر و بیشتر محصولات کشاورزی به کار رود. هدف از این مطالعه مشخص نمودن تاثیر اختلاط مواد خام، اندازه ذرات، حضورکرم و دوره کمپوست کردن اولیه قبل از فعالیت کرم بر پارامترهای شیمیایی کود حاصل می باشد. به منظور انجام این آزمایش پوست انار به وسیله ماشین کاه خردکن به قطعات 8 میلی متری خرد شد و به منظور نگه داری رطوبت در حد بهینه (80%-60) با خاک اره مخاوط گردید. آزمایش با استفاده از 7 ماده مخلوط مختلف پس از یک بار آب شویی به مدت 6 ماه به شرح زیرانجام پذیرفت. کود اسبی(A)، پوست انار خردشده در مخلوط با خاک اره به نسبت 1:1 (B)،پوست انار خردنشده در مخلوط با خاک اره به نسبت 1:1 (‍C) و ترکیب دوتایی و سه تایی این تیمارها) ,(A+B(B+C),(B+C) و (A+B+C) ، در غیاب کرم (به عنوان تیمار شاهد)و در حضور کرم (پس از روزهای 12، 24و 36 از شروع آزمایش). در مجموع تعداد 28 تیمار که با محاسبه 3 تکرار در کل 84 واحد آزمایشی در نظر گرفته شد. نتایج نشان داد که در نهایت در همه تیمارها، کربن آلی، و نسبت کربن به نیتروژن کاهش یافت ولیکن اسیدیته و مقدار فسفر افزایش داشت. هدایت الکتریکی به جز تیمارهای(B+C)، (B)، (C) کاهش نشان داد. و تقریباً در همه تیمارها پتاسیم کاهش و نیتروژن افزایش یافت، به طوری که کمترینکربن آلی و نسبت (C/N) در بسترهای دارای کرم و هم چنین در بسترهای شاهد (بدون کرم) در تیمار A مشاهده شد. در حالی که بالاترین میزان نیتروژن در تیمار با حضور کرم در روزهای 24 و 36 دیده شد. کمترین مقدار نیتروژن و بالاترین نسبت کربن به نیتروژن در تیمار(C) با شروع فعالیت کرم در روز 12 گزارش گردید. هم چنین مشاهده کمترین میزان فسفر در تیمار (C) در عدم حضور کرم صورت پذیرفت. در مجموع نتایج نشان دادپوست انار خردشده نسبت به نوع خردنشده تنها پتاسیم بیشتر و نسبت C:N کمتر داشت. و در بقیه پارامترها تفاوت معنی داری نشان نداد.هم چنین فعالیت کرم در این مواد می تواند pHرا افزایش وEC و کربن آلی و C:N را کاهش دهد. اما در عناصر ماکرو بی تاثیر است. به طوری که عملکرد آن با بسترهای شاهد (بدون کرم) تفاوت معنی داری نخواهد داشت. دوره کمپوست نمودن اولیه، قبل از شروع فعالیت کرم (به خصوص 36 روز) می تواند به عنوان بهترین کیفیت کود کرم به کار رود. هم چنین اندازه کوچکتر ذرات (8 میلی متر) در برخی پارامترهای شیمیایی بستر در مدت 6 ماه موثر واقع می شود. در نهایت این پژوهش نشان داد که امکان تولید ورمی کمپوست از پوست انار وجود دارد و در مجموع فعالیت کرم باعث بهبود ویژگی های شیمیایی کود حاصل خواهد شد.ولیکن برای حصول کودی مناسب اختلاط آن با موادی چون کود اسبی ضروری است.بنابراین تولید ورمی کمپوست از پوست انار می تواند روشی جدید در جهت مدیریت پسماند به منظور حفاظت از محیط زیست مطرح شود.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCEH16_124. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/237362/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
حافظی، مریم و جعفرپور، مهرداد و پورمقدس، حسین و رادنژاد، هادی،1392،بررسی ویژگی های شیمیایی ورمی کمپوست حاصل از پوست انار،16th the national conference on environmental health،Tabriz،https://civilica.com/doc/237362

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 10,728
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support