Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی وضعیت مدیریت و دفع لامپ های کم مصرف (از رده خارج) و مزایا و معایب زیست محیطی استفاده از آنها در جهان

شانزدهمین همایش ملی بهداشت محیط ایران
Year: 1392
COI: NCEH16_127
Language: PersianView: 1,228
This Paper With 7 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 7 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

زهرا امجدسردرودی - دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی بهداشت محیط، دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز
حسن تقی پور - دکتری بهداشت محیط، دانشیار دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز
محمد اصغری جعفرآبادی - دکتری آمار، دانشیار دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز
احمد اصل هاشمی - مهندسی بهداشت محیط، مربی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز

Abstract:

با توجه به مصرف میلیون ها لامپ کم مصرف و اهمیت ورود جیوه به محیط زیست، بررسی مقادیر جیوه موجود در لامپ های کم مصرف و همچنین وضعیت مدیریت و دفع آنها در جهان ضروری به نظر می رسد. لذا هدف اصلی این مطالعه بررسی مقادیر جیوه و وضعیت موجود دفع لامپ های کم مصرف (از رده خارج) و راهکار مدیریتی در جهان مبتنی بر اصول و روش های نوین زیست محیطی و اقتصادی می باشد.مواد و روشها: در این بررسی مطالعات کتابخانه ای و جستجوی منابع علمی و اطلاعات موجود در پایگاه های الکترونیکی معتبر در زمینه روشهای مدیریتی و دفع لامپ های کم مصرف و مقادیر جیوه موجود در آنها انجام گرفته است.نتایج و بحث: مهمترین مشکل زیست محیطی لامپ های کم مصرف دفع آنها پس از اتمام عمر این نوع لامپ ها وجود مقادیر کم برخی از عناصر سمی به ویژه جیوه در آنها می باشد. هر لامپ کم مصرف جدید حدود 5/1 تا 5/3 میلی گرم جیوه و لامپ های فلورسنت قدیمی حدود 115-72/0 و به طور متوسط حدود 30 میلی گرم جیوه دارند. جیوه در لامپ های فلورسنت بطور عمده در سه بخش فاز بخار، پودر فسفره که شیشه لامپ را پوشانده و ماتریکس شیشه با مقادیر متفاوت وجود دارد. چندین روش جمع آوری لامپ های مصرف شده (از رده خارج) موفق در سطح جهان شامل برنامه Mail-back (لامپ های از رده خارج توسط کارخانه تولید کننده جمع آوری می گردد)، برنامه جمع آوری در خرده فروشی ها و عمده فروشی ها و در بیشتر کشورها ظروف مخصوص برای جمع آوری لامپ های سوخته در کنار زباله دانی های می باشد.نتیجه گیری: سیستم مدیریت پسماند مجموعه ای از فعالیت ها برای سامان دادن پسماندهای جامعه به روشهای مهندسی و بهداشتی می باشد. در سال های اخیر اغلب کشورهای در حال توسعه سعی در بهبود روشهای مدیریت پسماند به ویژه لامپ های کم مصرف از رده خارج داشته اند. در شرایط کنونی در ایران متاسفانه برای جمع آوری و دفع اصولی لامپ فلورسنت و لامپ کم مصرف برنامه و راهکاری علمی و اجرایی وجود ندارد. در نتیجه این احتمال وجود دارد که عدم مدیریت صحیح لامپ های فلورسنت و کم مصرف از رده خارج با عنایت به مقررات و نگرانی های زیست محیطی ، مزایای اقتصادی و زیست محیطی استفاده از آنها (استفاده کمتر انرژی، تولید کمتر دی اکسید کربن و در نتیجه کاهش اثرات گازهای گلخانه ای و غیره) را تحت شعاع قرار دهد

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCEH16_127. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/237365/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
امجدسردرودی، زهرا و تقی پور، حسن و اصغری جعفرآبادی، محمد و اصل هاشمی، احمد،1392،بررسی وضعیت مدیریت و دفع لامپ های کم مصرف (از رده خارج) و مزایا و معایب زیست محیطی استفاده از آنها در جهان،16th the national conference on environmental health،Tabriz،https://civilica.com/doc/237365

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • Wanger T P: Compact fluorescent lights and the impact of ...
 • Nance P, Patterson J, Willis A, Dourson M Human health ...
 • Raposo C, Roeser HM: Contamination of the environment by current ...
 • Zahir F, Rizwi SJ, Haq SK, RH K: Low dose ...
 • Jang M, Mo Hong S, Park JK: Ch aracterization and ...
 • (USEPA), Agency USEP. Mercury emissions from the disposal of fluorescet ...
 • Hu Y, Hefa C Mercury risk from fluorescent lamps in ...
 • Corazza A, BoffitoT: Mercury dosing solutions for fluorescent lamps. Environmentl ...
 • (MOC) MoC. china urban construction statistics yearbook, Beijing, china: china ...
 • Asari M, Fukui K, Shin-ichi S: Life-cycle flow of mercury ...
 • Dos Santos EJ, Herrmann AB, Vieira F, Satie Sato C, ...
 • Association (NEWMOA) pbtNwmo. Review of compact fluorescent lamp Recycling Initiatives ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: علوم پزشکی
Paper count: 3,394
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support