بررسی سطح آگاهی و نگرش زنان روستایی در زمینه بیماری های قابل انتقال از طریق مواد زائد جامد و حیوانات (مطالعه موردی شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری

Publish Year: 1392
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: Persian
View: 702

This Paper With 5 Page And PDF Format Ready To Download

  • Certificate
  • من نویسنده این مقاله هستم

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این Paper:

شناسه ملی سند علمی:

WASTEMANAGEMENT02_031

تاریخ نمایه سازی: 23 اسفند 1392

Abstract:

سابقه و هدف: خطر ابتلا به تب مالت و هاری به عنوان مهم ترین بیماری های مشترک بین انسان و حیوان در مناطق روستایی به شدت در حال افزایش می باشد. با توجه به اهمیت این بیماری ها، اطلاع رسانی و ارتقای سطح آگاهی جامعه روستایی در این زمینه از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.مواد و روشها: در این مطالعه مقطعی 100 نفر از زنان 5 روستای بازفت شهرستان کوهرنگ در سال 1389 به صورت سهمیه ای انتخاب و مورد بررسی قرار گرفتند. روش جمع آوری اطلاعات مصاحبه و پرسشنامه ای حاوی اطلاعات دموگرافیک واطلاعات مربوط به میزان آگاهی و سطح نگرش بود. یافته ها: در این مطالعه 34 درصد از نمونه ها با سواد و 66 درصد از نمونه ها بی سواد می باشند. 72 درصد زنان دارای آگاهی، و از نگرش خیلی خوبی برخوردار بودند. رابطه ی بین سن و میزان آگاهی معنا دار بود( 04/0p< ). 87 درصد معتقد بودند که انباشته شدن کود حیوانی در نزدیکی خانه موجب بیماری می شود.86 درصد زنان روستا از بیماری های قابل انتقال از طریق زباله آگاهی داشتند و 67 درصد زنان از بیماری های قابل انتقال از طریق حیوانات آگاهی داشتند.نتیجه گیری: با توجه به این که بیشتر کارهای مربوط به نگهداری، دوشیدن شیرحیوانات و مواد زائد جامد در روستا به عهده زنان روستایی می باشد بنابراین آگاه سازی مردم به خصوص زنان روستایی و فرهنگ سازی در این زمینه، بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

Keywords:

Authors

حافظ گلستانی فر

کارشناسی ارشد مهندسی بهداشت محیط –HSE مدیریت اکتشاف

غلامرضا جاهد

دکترای بهداشت مواد غذایی، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران

سیدنصرت اله تقوی

دانشجوی کارشناسی ارشد

عباس نوروزیان

دانشجوی کارشناسی ارشد

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :