بررسی سطح آگاهی و نگرش سربازان وظیفه پادگان مالک اشتر اراک در زمینه مدیریت مواد زاید جامد

Publish Year: 1392
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: Persian
View: 1,438

متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

  • Certificate
  • من نویسنده این مقاله هستم

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این Paper:

شناسه ملی سند علمی:

WASTEMANAGEMENT02_088

تاریخ نمایه سازی: 23 اسفند 1392

Abstract:

روند رو به گسترش تولید پسماند ها از یک سو و نبود استراتژی و قانون مندی لازم برای مدیریت این مواد از سوی دیگر بسیاری از مناطق کشور را با مشکلات جدی روبرو کرده است.توجه به منابع تولید همراه با آگاهی از ترکیب و نرخ تولید زباله، اساس مدیریت مواد زاید جامد را تشکیل می دهد. هدف از این مطالعه بررسی سطح آگاهی و نگرش سربازان وظیفه پادگان مالک اشتر اراک در زمینه مدیریت مواد زاید جامد می باشد. این پژوهش از نوع توصیفی- تحلیلی که به صورت مقطعی انجام شده است.جامعه مورد بررسی 198 نفر از سربازان پادگان مالک اشتر اراک که توسط پرسشنامه خود ایفا مورد پرسش قرار گرفتند. به منظور تجزیه و تحلیل داده ها از نرم افزار SPSS 20 و آزمون های t-test، کای اسکویر استفاده گردید.نتایج مطالعه نشان داد 67.2 درصد سربازان دارای آگاهی خوب ، 27.3 متوسط و7.6 درصد آگاهی ضعیف و همچنین 90 در صد نگرش بینابینی می باشند . در بین مقاطع تحصیلی مختلف از لحاظ میزان آگاهی تفاوت معنی داری مشاهده نگردید ولی نگرش مقاطع تحصیلی مختلف متفاوت بود. از نظر آگاهی و نظر نگرش نیز تفاوت آماری معنی داری در بین گروه های سنی مختلف در سطح 05/0= α مشاهده گردید .آگاهی مناسب نسبت به مواد زائد جامد یک امر مهم تلقی می گردد . به علت اینکه برخی از سربازان آگاهی خوبی در این زمینه نداشتند بنابراین لازم است برای آنها دوره های آموزشی کافی گنجانده شود .

Keywords:

آگاهی , نگرش , مدیرت مواد زاید جامد , سربازان

Authors

مهدی وثوقی

کارشناسی ارشد مهندسی بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی تهران

عباس نوروزیان

کارشناسی ارشد مهندسی بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی تهران

حافظ گلستانی فر

کارشناسی ارشدمهندسی بهداشت محیط

باقر پهلوان زاده

کارشناسی ارشد آمار زیستی دانشگاه علوم پزشکی تهران

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :